Logo Przewdonik Katolicki

Stawianie kluczowych pytań

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Przedstawiciele placówek oświatowych wzięli udział w III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadgimnazjalnych zatytułowanej Być człowiekiem dzisiaj Quo vadis Homo?. Tym razem uczniowie i wychowawcy poruszyli takie zagadnienia jak człowiek, prawo, ekonomia.

Przedstawiciele placówek oświatowych wzięli udział w III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadgimnazjalnych zatytułowanej „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis Homo?”. Tym razem uczniowie i wychowawcy poruszyli takie zagadnienia jak człowiek, prawo, ekonomia.

Jak podkreślił pomysłodawca konferencji ks. Damian Pawlikowski, młodzież Bydgoszczy pragnie zabrać głos w tematach ważkich i wydawałoby się dalekich młodemu człowiekowi. – Z tematyką, którą podejmujemy podczas naszego spotkania, młodzież spotyka się niemal na każdym kroku. Internet, telewizja, prasa – wszędzie tam jest mowa o człowieku w kontekście medycyny (zarówno terapeutycznej, jak i estetycznej) oraz prawa. Dlatego właśnie taka tematyka. Ma ona pomóc młodym dać odpowiedź na aktualne problemy i zagadnienia, jak choćby operacje plastyczne, lekomania, transplantacja czy ideologia gender, o której ostatnio tak głośno w mediach  i nie tylko. Pragniemy zachęcić do poszerzania swojej wiedzy, a przede wszystkim jej zgłębiania. Dlatego że młody człowiek często nie stawia sobie kluczowych pytań. Żyje tym, co dzisiaj i teraz. A przecież ludzie wierzący mają jeszcze perspektywę wieczności – dodał kapłan.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy. – Ostatnie dziesięciolecia zapisały się ogromnym rozwojem cywilizacji i technologii. Jednak pytanie „Dokąd zmierzasz człowieku?” nadal pozostaje aktualne. Najważniejszym celem konferencji jest zachęcić młodzież, aby sięgała do bogactwa literatury, filozofii czy do nowoczesnych rozwiązań, jakie dają nowe technologie, gdyż najważniejszym zadaniem szkoły jest stworzenie uczniom warunków do rozwijania pasji i uzdolnień – powiedziała dyrektorka Ewa Ankiewicz-Jasińska.

Zaproszeni goście oraz młodzi mogli wysłuchać aż trzynastu referatów. – Człowiek stanowi jedną z najbardziej nieprzeniknionych tajemnic tego świata. W rozumieniu tej odwiecznej zagadki pomaga Biblia. Odkrywa ona człowieka i ukazuje jego godność, stanowiącą podstawę społecznego nauczania Kościoła. Godność człowieka dopomina się szczególnie swych praw w sytuacji zagrożenia, gdy podejmowane są względem człowieka czyny, których „nie godzi się dokonać”. Niestety, w dzisiejszym świecie często nie respektuje się ludzkiej godności – mówił Michał Sosnowski. Uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy rozwinął zagadnienie „Wymiar ontyczny człowieka i jego godność”.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Grzegorza Aleksandra Białego z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy. Poruszając zagadnienie gender, uczeń podkreślił, że jednym z największych absurdów związanych z wszechstronnym szumem medialnym wokół tzw. ideologii gender jest fakt, iż „nie ma w nim krztyny ideologii”. – Środowiska lewicowe przez większość czasu posługują się zwykłym pustosłowiem, używają argumentów niemających związku z rzeczywistością. Ich największym błędem jest nieumiejętność posłużenia się wieloletnim dziedzictwem, czyli rażąca nieznajomość historii ruchu. Pod tym względem problem powinno rozpatrywać się trzyetapowo – jak sprawa gender była rozumiana w przeszłości i jaki ma to wpływ na nas, jak przedstawia się ją dzisiaj i jak ma się ona do przedstawianych wartości, oraz w jakim kierunku zmierza to zjawisko i jakie niesie ze sobą zagrożenia z punktu widzenia tradycyjnej, leżącej u podstaw polskiej kultury, katolickiej moralności – powiedział.

W czasie konferencji uczniowie poruszyli również tematy: wartości ludzkiego życia, kryzysu człowieczeństwa i rodziny, żywności zmodyfikowanej genetycznie (GMO), lekomanii, klonowania człowieka, transplantologii i in. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki