Logo Przewdonik Katolicki

Droga, której trzeba się uczyć

Błażej Tobolski
Fot.

Wielki Post poznaniacy rozpoczęli Drogą Krzyżową. Idąc z krzyżem ulicami swojego miasta, przepraszali Boga za grzechy osobiste i społeczne jego mieszkańców.

Razem z wiernymi poznańskich parafii w Drodze Krzyżowej, wiodącej z fary pod Poznańskie Krzyże, szli biskupi, kapłani, klerycy i osoby życia konsekrowanego, a rozważania pasyjne poprowadził ks. Marek Jarząbek z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu. Tradycją stało się już, że nabożeństwo to odbywa się w pierwszy czwartek Wielkiego Postu. Natomiast na jego zakończenie swoje słowo kieruje do zebranych abp Stanisław Gądecki.
 
Rezygnując z siebie
– Wydaje mi się, że podwoiła się liczba osób, które zazwyczaj przychodzą na Poznańską Drogę Krzyżową i to pomimo zimna – zauważył arcybiskup, dodając, że pokazuje to, iż serca poznaniaków są gorące i można na nich liczyć. Wskazał też, że jako uczniowie Jezusa powinniśmy uczyć się od Niego troskliwości, służenia innym i rezygnacji z siebie. Jednak jest to niemożliwe bez doświadczenia krzyża i naśladowania Chrystusa na Jego drodze wiodącej do Kalwarii. – To droga, na której każdego dnia trzeba się uczyć wyzwolenia z własnego egoizmu i ograniczeń, aby uczynić miejsce Bogu, który przekształca nasze serca – przekonywał abp Gądecki.
 
Aby obudzić sumienia
Przyznał też, że w tę wielkopostną Drogę Krzyżową wprowadziła nas poruszająca wiadomość, która dotarła do nas 11 lutego, kiedy Benedykt XVI zakomunikował swoją decyzję o rezygnacji z urzędu Biskupa Rzymu. Papież ogłosił, że rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem zyskał pewność, że z powodu podeszłego wieku jego siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Arcybiskup zauważył, że ta decyzja Ojca Świętego o wielkiej wadze dla życia Kościoła, świadczy o tym, że papiestwo jest niełatwą służbą. – Trzeba spojrzeć na tę decyzję z perspektywy wiary. Papież, człowiek o odpowiedzialnym i wrażliwym sumieniu, uderza w wielki dzwon, żeby obudzić sumienia ludzi i wezwać ich do większej odpowiedzialności za Kościół – stwierdził abp Gądecki.
 
3 marca podziękujemy za Benedykta XVI
Arcybiskup podkreślił również, że postrzega papieża jako człowieka głębokiej wiary i mądrości, wielkiego serca, wrażliwości, delikatności, umiejącego podejmować najpoważniejsze problemy i rozterki współczesnego świata oraz kultury. – Ma on głębokie rozeznanie znaków czasu i widać, że jest to człowiek pokorny – zauważył pasterz archidiecezji, nazywając pontyfikat Benedykta XVI głębokim i teologicznym, a także „czasem zbawiennym dla Kościoła”. – Wszystkich, którzy czują dług wdzięczności wobec Ojca Świętego zapraszam na dziękczynienie za jego pontyfikat do katedry poznańskiej w niedzielę 3 marca na godz. 10.00 – zachęcił wiernych abp Gądecki.
 
Śladami świadków wiary
Kolejna Msza św. odprawiana w Roku Wiary na terenie archidiecezji poznańskiej w miejscach związanych ze świadkami wiary odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, gdzie proboszczem był ks. Stanisław Streich zamordowany w 1938 r.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki