Logo Przewdonik Katolicki

Betlejemskie światło pod Wawelem

Justyna Sowa
Fot.

Od 22 lat betlejemskie światło dociera przed świętami Bożego Narodzenia do Polski, stając się symbolem pokoju, braterstwa i miłości. A potem wędruje dalej.

Od 1991 r. polscy harcerze i harcerki biorą udział w tzw. betlejemskiej sztafecie, czyli są jednym z ogniw przekazywania Światła Pokoju z Betlejem. Płomień dociera najpierw do Krakowa i Częstochowy, by potem rozlać się na całą Polskę. My przekazujemy to światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś oraz na zachód do Niemiec i na północ do Danii.

 

Zaczęło się w Austrii

Przekazywanie betlejemskiego światła jako wyjątkowego znaku miłości i jedności ma swoje korzenie w działaniach charytatywnych w Austrii. To tam w 1986 r. zorganizowano akcję pod hasłem „Światło w ciemności” na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Nikt nie spodziewał się wtedy, że będzie to początek tak wielkiego dzieła. Już rok później pieczę nad wędrówką światła z Betlejem przejęli austriaccy skauci, a w Polsce zajmują się tym harcerze.

 

Zawieszenie broni

Warto wspomnieć, że mimo iż miejsce, z którego wędruje Światło Pokoju jest wciąż niestabilne politycznie i znajduje się w stanie konfliktu, na czas odpalania światła działania zbrojne zostają zawieszone. Jeszcze nie zdarzyło się, aby było inaczej. Skauci z Austrii osobiście przybywają po światło z Groty Narodzenia Pańskiego. A kiedy okazało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła, palestyńskie i izraelskie dzieci zajęły się jego przekazaniem.

 

Za gestem niech idą czyny

Idea jest piękna, gest wzruszający. Światło z Groty Narodzenia stanowi symbol jedności i pokoju między ludźmi i narodami. Życzmy sobie, aby ten symbol nie był tylko symbolem, ale został przekłuty w czyny. Nie tylko na czas Bożego Narodzenia.Program przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Krakowie, 15 grudnia:

16.00 – apel harcerski na wzgórzu wawelskim

17.00 – Msza św. w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza

18.00 – uroczyste przekazanie Światła Pokoju mieszkańcom Krakowa oraz społeczności harcerskiej na placu Mariackim

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki