Logo Przewdonik Katolicki

Fatima. Znaki przypominające wezwanie

ks. dr Krzysztof Czapla SAC
Fot.

Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi . Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo.

 „Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi <>. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo”.

Jan Paweł II skierował te słowa do każdego z nas w 1982 r. podczas dziękczynnej pielgrzymki do Fatimy. Dziś, po 30 latach, słowa Ojca Świętego nic nie straciły na znaczeniu, a nawet można powiedzieć, iż stały się jeszcze bardziej wymowne. Przypatrzmy się tylko temu, co dzieje się w naszej ojczyźnie, i starajmy się dostrzec znaki, które już są, tylko należy je zauważyć i właściwie odczytać.
 
Profanacja obrazu Czarnej Madonny
Niewiele ponad miesiąc temu, 8 grudnia Kościół katolicki, a więc każdy z nas, jako wierzący, przeżywał uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. A już następnego dnia, czyli 9 grudnia, miał miejsce zamach na Królową Polski, sprofanowano święty wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, również „słowem” w komentarzach, które pojawiły się po tym tragicznym wydarzeniu. Natomiast 10 grudnia przypadała kolejna rocznica przesłania Matki Bożej dotyczącego pierwszych sobót miesiąca, jakie zostało przekazane siostrze Łucji w klasztorze w Pontevedra w1925 r. Przywołajmy te słowa Matki Bożej: „Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”. Jaki jest więc związek i wymowa przywołanych wydarzeń?
 
Przez zło pokazać dobro
Wyjaśnia to siostra Łucja, fatimska wizjonerka, w następujący sposób: Jest bowiem pięć rodzajów obelg i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi, a mianowicie:
1. bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, 2. przeciwko Jej Dziewictwu, 3. przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka; 4. bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki; 5. bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.
Akt świętokradztwa został dokonany w czasie Adwentu, co również jest w tym kontekście niezmiernie wymowne. W tym czasie przygotowania do Bożego Narodzenia Kościół wskazuje bowiem na Maryję jako Przeczystą Oblubienicę Ducha Świętego, Przecudną Jutrzenkę, Dziewicę mającą stać się Matką Wcielonego Słowa. Skoro takie znaki mają miejsce w tym czasie, nie sposób nie postawić pytania: czy jednak dzisiejszy świat wierzy w Niepokalanie Poczęcie? Czy ludzie uznają dziś, że Maryja jest Przeczystą Dziewicą, że jest Matką Boga, czy szanują Jej święte wizerunki? Wydarzenia ostatnich tygodni aż nadto dostarczają nam przykładów potwierdzających, iż przywołane bluźnierstwa dzieją się na naszych oczach. Nie chodzi jednak o to, by nieustannie przywoływać to, co negatywne, lecz o coś dokładnie przeciwnego. Otóż znaki te są dla nas bardzo pouczające, gdyż przypominają nam i uświadamiają niezmiernie ważne prawdy, które może nam umykają. Przypominał o tym już w 1947 r. bp Stanisław Czajka w następujących słowach: „Poświęcenie jasnogórskie narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi było najwspanialszym aktem hołdu złożonym przez Polskę Bogarodzicy. Podobnej manifestacji, podobnych tłumów Jasna Góra nie widziała nigdy przedtem. (…) Sama Matka Najświętsza wyraziła życzenie w Fatimie, aby poświęcono świat Jej Niepokalanemu Sercu. Ale jednym i tym samym zdaniem wyraziła także życzenie o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca”. Czy dziś jednak pamiętamy, iż to właśnie na Jasnej Górze „zrodziła” się Fatima w Polsce przez akt poświęcenia naszej ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z Jej życzeniem. Akt ten został dokonany 8 września 1946 r. przez Episkopat Polski, jako zwieńczenie wcześniejszego aktu poświęcenia w parafiach (7 VII 1946) i diecezjach (15 VIII 1946). Wówczas to z ambon uświadamiano, iż „środkiem wybłagania [łaski Bożej, ocalenia dla Polski] ma być prócz Różańca kult Niepokalanego Serca Maryi w formie przyjmowania Komunii św. wynagradzającej w pierwsze soboty każdego miesiąca. Jeżeli ludzkość z tego środka skorzysta – będzie ocalona”.
 
Dlaczego nabożeństwo pierwszych sobót
Zastanówmy się, czy przywołane znaki nie układają się w spójną całość? Postawmy sobie pytanie, czy w przywołanych zdarzeniach nie zawiera się jakże wymowne przypomnienie dla Polski, dotyczące wynagrodzenia w pierwsze soboty miesiąca? Odruchem serca każdy z nas pragnie czynić wynagrodzenie Ukochanej Matce i Królowej. Ale dlaczego nie uczynić tego w pierwszej kolejności zgodnie z tym, czego Ona sama sobie życzy? Maryja uświadamia nam, co najbardziej rani Jej Serce i zarazem wskazuje, co powinniśmy uczynić jako wynagrodzenie. Posłuchajmy Niepokalanej Matki i podejmijmy praktykę pierwszych sobót miesiąca. Nie stawiajmy na pierwszym miejscu tego, co wynika z naszej ludzkiej inwencji, choćby najbardziej szlachetnej, lecz wsłuchujmy się w głos Niepokalanej. Nie bądźmy obojętni; otwórzmy swoje serce dla Maryi i próbujmy odczytywać Jej wezwanie w kontekście aktualnych znaków czasu. Niech Serce Niepokalane zmieni świat!
 

 
Bądźmy razem przy Niepokalanym Sercu w pierwsze soboty miesiąca. Jeśli nie jest to możliwe w świątyni, możemy włączyć się we wspólną modlitwę dzięki transmisji z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach (Zakopane) w Radiu Alex (każda pierwsza sobota miesiąca od godz. 18.25; w Małopolsce na częstotliwości: 105,2 FM lub w internecie: www.radioalex.pl). Więcej informacji: www.sekretariatfatimski.pl. W pierwsze soboty miesiąca pod patronatem „Przewodnika Katolickiego” odprawiana jest także Msza św. o godz. 7.00 w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu.
 
 
Ks. dr Krzysztof Czapla SAC
Pracuje w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem od 1996 r.,  od 2008 r. jest dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki