Logo Przewdonik Katolicki

Dla większej Bożej chwały

Barbara Sawic
Fot.

Z zachowanych dokumentów wynika, że pierwszy kościół w Kramsku (obecnie dekanat koniński drugi) istniał już przed 1255 r. Współcześnie istniejący kościół parafialny św. Stanisława BM zbudowano w 1844 r. Osiem lat później był konsekrowany. W 1908 r., po rozbudowie, został poświęcony ponownie. Jest przestrzenią sacrum i polskim dziedzictwem narodowym.

Zmieniały się nazwy miejscowości Kramsk, następowały wymiany pokoleniowe wiernych i duszpasterzy, zmiany przynależności administracyjnej miejscowości i parafii. W różnych czasach różny był wystrój kościoła i jego otoczenia. Niezmienna pozostała wiara mieszkańców.

W czwartek 8 sierpnia do parafii Kramsk przybył biskup włocławski Wiesław A. Mering. Przewodniczył on uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił odrestaurowane szesnastogłosowe organy i dwa nowe witraże: Matki Bożej z Guadalupe i bł. Jana Pawła II. Owe szklane arcydzieła ks. prałat Sławomir Deręgowski, proboszcz parafii św. Stanisława BM we Włocławku, nazwał w homilii jedynymi w swym rodzaju pomnikami wiary. Dzięki hojności parafian kramskich witraże zamówiono w cieszącym się najwyższą renomą Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński. Wspomnijmy, że pod tą nazwą firma istnieje od 1904 r.; w okresie powojennym była upaństwowiona i przekształcona w spółdzielnię. W 2001 r. nabył ją Piotr Ostrowski, który za zgodą spadkobierców rodziny Żeleńskich działa pod historyczną nazwą i logo.

Organy do kościoła w Kramsku zbudował w 1927 r. wybitny organmistrz Stanisław Krukowski z Piotrkowa Trybunalskiego. Warto wiedzieć, że na przełomie XIX i XX w. Piotrków stał się cenionym ośrodkiem produkcji instrumentów muzycznych. Działały tu m.in. cztery wytwórnie organów kościelnych. W 2011 r. proboszcz parafii Kramsk ks. kanonik Sławomir Kasprzak zdecydował o odrestaurowaniu instrumentu i poddaniu go pracom konserwatorskim.  Księdza proboszcza wspierał w działaniach Łukasz Rogowicz, organista, i wielkoduszni parafianie. 8 sierpnia, wraz z ks. bp. Meringiem i duchowieństwem wysłuchali oni wspaniałego koncertu. Za kontuarem poświęconych organów zasiadł Błażej Musiałczyk, urodzony w Sieradzu organista archikatedry w Gdańsku Oliwie. Wystąpił również znakomity gdański trębacz Paweł Hulisza. Repertuar koncertu stanowiły arcydzieła – utwory m.in. Franza Schuberta, Georga Friedricha Händla, Dietricha Buxtehudego i Vincenzo Belliniego.

Przed udzieleniem zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa ks. bp Wiesław Mering odczytał dekret, którym mianował ks. Sławomira Kasprzaka prałatem kustoszem kapituły kolegiaty sieradzkiej. Reakcją parafin na wiadomość o nominacji powszechnie lubianego i szanowanego proboszcza była spontaniczna owacja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki