Logo Przewdonik Katolicki

Prawa czy lewa strona?

ks. Przemysław Tyblewski
Fot.

Patrząc na krzyż wiszący na ścianie, po której stronie (teologicznie, poprawnie) należałoby powiesić obrazek Matki Bożej, zważając na fakt, ze Maryja stała po prawej stronie krzyża? Po mojej prawej czy lewej stronie patrząc na krzyż na wprost? Chyba powinien wisieć po prawicy Pana Jezusa, po stronie, w którą też Pan pochyla głowę na krzyżu… Wtedy, patrząc na krzyż na ścianie, obrazek będzie po mojej lewej stronie i po prawicy Pana Jezusa. Z Bogiem! Elwira.

 

"Patrząc na krzyż wiszący na ścianie, po której stronie (teologicznie, poprawnie) należałoby powiesić obrazek Matki Bożej, zważając na fakt, ze Maryja stała po prawej stronie krzyża? Po mojej prawej czy lewej stronie – patrząc na krzyż na wprost? Chyba powinien wisieć po prawicy Pana Jezusa, po stronie, w którą też Pan pochyla głowę na krzyżu… Wtedy, patrząc na krzyż na ścianie, obrazek będzie po mojej lewej stronie i po prawicy Pana Jezusa. Z Bogiem! Elwira".

Nie wiemy, po której stronie krzyża stała Matka Boża. Dzięki Ewangelii według św. Jana wiemy, że Maryja na pewno była na Golgocie blisko ukrzyżowanego Syna. Tak zostało to zapisane: „obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena” (por J 19, 25). Przyjęło się, że Maryja pod krzyżem przedstawiana jest w ikonografii jako stojąca po prawej stronie Jezusa. Dlaczego? Odpowiedź znajdujemy w Piśmie Świętym. W Starym i  Nowym Testamencie możemy przeczytać, że prawa strona uważana jest za lepszą, bardziej godną.  Chociażby weźmy przykład zobrazowania przez Pana Jezusa sceny Sądu Ostatecznego: „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: «Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!». (…) A do tych po lewej powie: «Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!»” (por. Mt 25, 31–44). I takich przykładów znajdziemy więcej.

Twój dylemat jest więc uzasadniony. Patrząc na wymowę biblijną prawej strony, umieszczenie na ścianie obrazka Maryi obok krzyża po lewej stronie (patrząc na wprost) ma sens i znaczenie. Jednak gdybyś zrobiła odwrotnie lub u innych zauważyłabyś to samo, to z pewnością nie jest to „przestępstwo”.  Św. Jan pewnie celowo nie określił miejsca stania Matki Bożej pod krzyżem, aby nie koncentrować się na sprawach drugoplanowych. Najważniejsze, że Maryja była pod krzyżem i była tam całym sercem.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    justyna
    23.06.2019 r., godz. 13:36

    mam dylemat,stawiam mezowi pomnik na cmentazu,podoba mi sie gdy krzyz jes po lewej stronie.Maz byl katolikiem i nie wiem ,czy to bedzie niegodziwe.Prosze o odpowiedz.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki