Logo Przewdonik Katolicki

Miłość i odwaga

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Święty Wojciech jest dla wierzących wzorem i przykładem, jak przejść przez życie z miłością i odwagą w wyznawaniu wiary ? mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej 23 kwietnia przy grobie i relikwii patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.

W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy przypomniał krótko osobę świętego męczennika. Jak podkreślił, często mówi się o jego życiu, że było naznaczone klęską, że dopiero po śmierci zaowocowało. Tymczasem życie św. Wojciecha ? gdyby rozpatrywać je w kategoriach sukcesu ? miało wszelkie szanse na powodzenie i spełnienie. Pochodził przecież z możnego rodu Sławnikowiców, co z pewnością ułatwiło mu dalszą drogę. Otrzymał gruntowne wykształcenie, a później zaszczytne funkcje. Wreszcie miał dobre relacje z cesarzem niemieckim i papieżem, z którymi chciał budować wspólną Europę. Dlaczego zatem z taką determinacją podejmował nowe, trudne zadania? ? Bo sukces nie jest imieniem Boga ? mówił bp Wętkowski. ? Święty Wojciech uważał, że dobre i dostatnie życie jest niewystarczające, że trzeba czegoś więcej, że miłość do Boga i drugiego człowieka domaga się od niego ofiary, także tej ostatecznej. To są motywy, którymi się kierował ? tłumaczył biskup pomocniczy gnieźnieński. Nie miejmy kompleksów Podkreślił również, że obok miłości, wyróżniała św. Wojciecha odwaga. To był odważny człowiek, o czym się często zapomina. Jako biskup potrafił przeciwstawić się możnowładcom, a nawet piętnować nadużycia wiernych i duchowieństwa. Zapłacił za to wygnaniem ze stolicy biskupiej. Nie zniechęcił się jednak. Rozumiał, że musi być wierny przede wszystkim Bogu. I ta odwaga ? podkreślił bp Wętkowski ? towarzyszyła mu później w odkrywaniu i wypełnianiu nowych zadań, jakie Bóg przed nim stawiał, aż po to ostatnie. Dziś jest dla wierzących przykładem wiary pełnej miłości i odwagi, dla wszystkich zaś Polaków jest lekarstwem na kompleksy, które być może mają wobec innych narodów, a których mieć nie powinni. ? Ci, którzy je mają, niech przyjadą do Gniezna, do św. Wojciecha. Niech poznają historię swojej Ojczyzny tutaj zapoczątkowaną i życie jej patrona, a także to wszystko, co uczynił i co w tym miejscu trwa do dzisiaj ? mówił na koniec biskup pomocniczy gnieźnieński. Modlitwa Gniezna W Mszy św. uczestniczyli licznie gnieźnieńscy duchowni, przedstawiciele lokalnych władz z goszczącymi w Gnieźnie gośćmi z Azerbejdżanu oraz społeczność gnieźnieńskiej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Świętego Wojciecha. Przy grobie biskupa męczennika modlili się także wierni z parafii pw. św. Wojciecha w Sadkach, którzy otrzymali cząstkę relikwii patrona. Główne uroczystości świętowojciechowe odbyły się w Gnieźnie w sobotę i niedzielę 27?28 kwietnia. Ze względu na przypadające tuż po uroczystościach święta majowe niniejszy numer ?Przewodnika? został złożony wcześniej. Obszerna relacja ze świętowojciechowego odpustu opublikowana zostanie w kolejnym numerze na niedzielę 12 maja. Zachęcamy do lektury.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki