Logo Przewdonik Katolicki

Nasza biało-czerwona

Justyna Sowa
Fot.

W naszej diecezji kiełkuje nowe, godne uwagi zjawisko. Coraz częściej na prywatnych posesjach można zauważyć maszty, na których dumnie powiewają flagi narodowe. Nie tylko od święta.

 

 
Wiele mówi się dziś o przebrzmiałym patriotyzmie, który stał się jedynie sloganem. W dobie globalizacji sugeruje się raczej, że naszą ojczyzną jest Europa i to z nią powinniśmy się utożsamiać. Tak jak robią to „rasowi” Europejczycy z Zachodu.
Tymczasem wielu z rzeczonych zachodnich Europejczyków praktykuje zwyczaj wywieszania flagi narodowej na maszcie przy własnym domu. Jest to praktyka powszechna choćby wśród Norwegów, Szwedów, Włochów, Greków czy Duńczyków. Jak widać, jedno z drugim się nie kłóci.
 
Każdego dnia
Podczas świąt narodowych niektórzy z nas wywieszają flagę. O tym, że można to zrobić, wie każdy. Warto jednak wspomnieć, że od dnia 10 kwietnia 2004 r. zgodnie z ustawą każdy z nas może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych czy narodowych, ale także bez takowych okazji! Dlaczego zatem z tej wolności nie korzystać? Dziś nie musimy ginąć w obronie ojczyzny, ale flagę każdy może wywiesić i uszanować.
 
Godne pochwały
Przejeżdżając przez naszą diecezję, można zauważyć także, że niektórzy z nas wzięli już przykład z sąsiadów i przy ich domach również powiewa flaga narodowa. To bezsprzecznie godne pochwały i naśladowania.
W związku z uroczystościami państwowymi cyklicznie powracają pytania o współczesny patriotyzm. O jego zasięg i formę. Jedną z odpowiedzi na to, czy patriotyzm wciąż istnieje i jak się objawia, są falujące na wietrze flagi, które coraz liczniej wpisują się w małopolski krajobraz. I niech ich wciąż przybywa!
 
 
 

 
Najważniejsze zasady wywieszania flagi:
  • Flaga musi być czysta i niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.
  • Flaga pozostawiona na maszcie po zmroku musi być dobrze oświetlona.
  • Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.
  • Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Na fladze nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Flagi nie można nieść rozpostartej poziomo, ale musi być umieszczona na drzewcu i swobodnie powiewać.
  • Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki