Logo Przewdonik Katolicki

Wsłuchując się w Boże Słowo

Błażej Tobolski
Fot.

Życzę wam, abyście przeżywając Święto Biblii odkrywali w Bożym Słowie żywego Boga, który nie jest gdzieś daleko, ale blisko nas.

 

 
 

„Życzę wam, abyście przeżywając Święto Biblii odkrywali w Bożym Słowie żywego Boga, który nie jest gdzieś daleko, ale blisko nas”.

 
Te życzenia przekazał wszystkim chrześcijanom przeżywającym w Poznaniu XI Ekumeniczne Święto Biblii bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. 24 października przewodniczył on, wraz z bp. Grzegorzem Balcerkiem, w katedrze ekumenicznemu nabożeństwu słowa. Na wspólnej modlitwie spotkali się duchowni i wierni Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania skupionych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej (PGE). – To jest niesamowita rzecz, że możemy razem gromadzić się wokół Chrystusa, wokół Słowa, które stało się Ciałem i jest z nami – przyznał, witając zebranych współprzewodniczący PGE ks. superintendent Jan Ostryk z Kościoła ewangelicko-metodystycznego.
 
„Jestem przy tobie”, mówi Bóg
W wygłoszonej podczas nabożeństwa homilii bp Jerzy Samiec zwrócił uwagę słuchaczy, że Bóg jest tym, który zmienia nasze życie, bo w Jego obecności możemy otrzymać prawdziwy pokój. – Bóg nie daje nam jednak obietnicy, że wtedy, kiedy będziemy prawdziwie wierzącymi czy będziemy właściwie naśladowali naszego mistrza Jezusa Chrystusa, wtedy usunie wszystkie kłopoty i problemy z naszego życia. Otrzymujemy natomiast od Niego zapewnienie: „Będę z tobą, będę cię ratował” – wyjaśnił biskup. Podkreślił też, że Bóg dobrze zna nasze lęki i słabości. Nie napomina nas jednak, ale mówi: „Nie bój się, jestem przy tobie”. – Jeżeli Mu tylko na to pozwolimy, będzie razem z nami wędrował przez życie – przekonywał kaznodzieja.
 
Droga, którą trzeba przemierzyć
Z kolei bp Grzegorz Balcerek w swoim słowie wyraził przekonanie, że wspólne słuchanie Słowa Bożego i modlitwa chrześcijan są dziełem Bożym, które wzmocni na drodze pojednania wszystkie Kościoły posługujące w dialogu ekumenicznym na terenie naszej archidiecezji. – Dialogu ekumenicznego, czyli dążącego do jedności, możemy się nieustannie uczyć, właśnie wsłuchując się w Boże Słowo – zauważył biskup. Przywołał też słowa Benedykta XVI z adhortacji Verbum Domini (O Słowie Bożym w życiu Kościoła) mówiące o tym, że wspólne słuchanie i rozważanie pism pozwala nam żyć w rzeczywistej komunii, choć jeszcze nie jest ona pełna. Zaznaczył jednocześnie, że papież zachęca, abyśmy przezwyciężali naszą głuchotę na Boże Słowa, które nie zgadzają się z naszymi opiniami lub uprzedzeniami oraz słuchali i studiowali je we wspólnocie wierzących wszystkich czasów. – To wszystko, jak podkreśla Ojciec Święty, stanowi drogę, którą trzeba przemierzyć, by osiągnąć jedność wiary jako odpowiedź na słuchanie Słowa – stwierdził biskup.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki