Logo Przewdonik Katolicki

Rok Wiary w diecezji włocławskiej

Barbara Sawic
Fot.

Kreśląc zarys kalendarium Roku Wiary w naszej diecezji, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering zaznaczył, że nie chodzi o formuły, lecz o życie w spotkaniu z kochającym Bogiem, którego dziećmi jesteśmy. Jako Kościół nie służymy ideologicznemu zadaniu, lecz pełnimy misję. Mamy być świadkami Chrystusa, chronić wiarę jak promień światła i być solą ziemi.

 

 

11 października o godz. 17.00 w katedrze Wniebowzięcia NMP we Włocławku odbył się koncert w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Capella Gedanensis. O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. pontyfikalna z nieszporami na otwarcie Roku Wiary pod przewodnictwem pasterza diecezji, z wniesieniem i intronizacją Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz dokumentów Soboru Watykańskiego II. Podczas celebracji egzemplarze Katechizmu przekazano reprezentacjom różnych stanów diecezji.  Przed nami dalsze wydarzenia, wędrówka drogą wiary, której podwoje zawsze są otwarte.

28 grudnia odbędzie się, trwająca do 2 stycznia 2013 r., Narodowa Pielgrzymka Młodzieży do Rzymu; Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Będą w niej uczestniczyć również wierni z diecezji włocławskiej. 25 stycznia, podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, w bazylice katedralnej odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. 2 lutego, w Ofiarowanie Pańskie, w murach katedry odbędą się obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, a 22 lutego – święta Katedry św. Pawła. Niedziela Palmowa 24 marca upłynie jako Diecezjalne Spotkanie Młodych. Od 15 do 17 kwietnia trwać będą Dni Seminariów Duchownych. Z kolei 16 maja kapłani diecezji włocławskiej udadzą się w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, 30 maja, po Mszy św. w bazylice katedralnej odbędzie się procesja eucharystyczna ulicami miasta oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. 1 czerwca liczna reprezentacja młodzieży diecezji włocławskiej uda się na Lednicę. Niektórych spotkanie to wprowadzi duchowo w atmosferę Światowych Dni Młodych w Rio de Janeiro, które będą trwać od 16 do 28 lipca.

Innego rodzaju wydarzeniem w Roku Wiary będzie sympozjum o tematyce dotyczącej Katechizmu Kościoła Katolickiego. Obrady odbędą się 28 września w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Natomiast 29 września upłynie w naszej diecezji jako Dzień Katechetów, w związku z 20. rocznicą ogłoszenia przez papieża Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Uroczyste zamknięcie Roku Wiary w wymiarze diecezjalnym nastąpi 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, podczas Eucharystii odprawionej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

O wszystkich wydarzeniach Roku Wiary będziemy przypominać czytelnikom na bieżąco, jednocześnie podając szczegółowe informacje programowe.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki