Logo Przewdonik Katolicki

Płoki zapraszają

Justyna Sowa
Fot.

Niewielkie zielone wzgórze. Na jego szczycie świątynia. W niej Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Koronowany 30 lat temu.

Niewielkie zielone wzgórze. Na jego szczycie świątynia. W niej Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Koronowany 30 lat temu.

 

Sanktuarium w Płokach jest jednym ze słabiej znanych w naszej diecezji. Warto jednak dowiedzieć się coś więcej o miejscu, które w tym roku obchodzi 30. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

 

Prawie jak na Śląsku

Świątynia znajduje się na wysuniętym w stronę Śląska obszarze diecezji krakowskiej, który obfituje już w liczne złoża. Stąd też typowo przemysłowy krajobraz tego terenu: kopalnie, huty szkła, zakłady metalurgiczne i liczne kominy. Przez wiele lat także przytłaczającą większość okolicznych mieszkańców stanowili górnicy. Płoki to miejscowość leżąca właśnie na tym obszarze. Jej nazwa pochodzi od czynności płukania wykopalin, które odbywało się w płynącej tu rzece Strumień. Ale godna uwagi jest z innego względu.

 

Patronka Rodzin Robotniczych

Otóż w Płokach również swoje miejsce – już w XIII w. – znalazła mała świątynia, w której gromadzili się wierni. Na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana, by w końcu osiągnąć stan współczesny i miano sanktuarium. W środku bowiem znajduje się XV-wieczny Cudowny Obraz Matki Bożej, która stała się Patronką Rodzin Robotniczych.

Liczne pielgrzymki od dawna przybywają w to miejsce. Kult Matki Bożej jest żywy: wierni zostawiają wota dziękczynne lub pielgrzymują, by wyprosić u Matki potrzebne łaski.

W tym roku mija 30 lat od koronacji obrazu, a 10 września przypada ostatni dzień obchodów.

 


Poniedziałek – 10 września

7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

11.30 – Suma odpustowa – przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

17.00 – Czuwanie z Maryją

21.00 – Apel Jasnogórski i zasłonięcie obrazu

Na zakończenie obchodów pokaz sztucznych ogni

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki