Niewielkie zielone wzgórze. Na jego szczycie świątynia. W niej Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Koronowany 30 lat temu.
Sanktuarium w Płokach jest jednym ze słabiej znanych w naszej diecezji. Warto jednak dowiedzieć się coś więcej o miejscu, które w tym roku obchodzi 30. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Prawie jak na Śląsku
Świątynia znajduje się na wysuniętym w stronę Śląska obszarze diecezji krakowskiej, który obfituje już w liczne złoża. Stąd też typowo przemysłowy krajobraz tego terenu: kopalnie, huty szkła, zakłady metalurgiczne i liczne kominy. Przez wiele lat także przytłaczającą większość okolicznych mieszkańców stanowili górnicy. Płoki to miejscowość leżąca właśnie na tym obszarze. Jej nazwa pochodzi od czynności płukania wykopalin, które odbywało się w płynącej tu rzece Strumień. Ale godna uwagi jest z innego względu.
Patronka Rodzin Robotniczych
Otóż w Płokach również swoje miejsce – już w XIII w. – znalazła mała świątynia, w której gromadzili się wierni. Na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana, by w końcu osiągnąć stan współczesny i miano sanktuarium. W środku bowiem znajduje się XV-wieczny Cudowny Obraz Matki Bożej, która stała się Patronką Rodzin Robotniczych.
Liczne pielgrzymki od dawna przybywają w to miejsce. Kult Matki Bożej jest żywy: wierni zostawiają wota dziękczynne lub pielgrzymują, by wyprosić u Matki potrzebne łaski.
W tym roku mija 30 lat od koronacji obrazu, a 10 września przypada ostatni dzień obchodów.
Poniedziałek – 10 września
7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
11.30 – Suma odpustowa – przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek
17.00 – Czuwanie z Maryją
21.00 – Apel Jasnogórski i zasłonięcie obrazu
Na zakończenie obchodów pokaz sztucznych ogni