Logo Przewdonik Katolicki

Być naprawdę wolnym

Błażej Tobolski
Fot.

Dajecie piękne świadectwo tego, że można się bawić bez alkoholu, że można połączyć modlitwę i refleksję z dobrą zabawą mówił do uczestników Archidiecezjalnego Święta Trzeźwości biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski.

– Dajecie piękne świadectwo tego, że można się bawić bez alkoholu, że można połączyć modlitwę i refleksję z dobrą zabawą – mówił do uczestników Archidiecezjalnego Święta Trzeźwości biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski.

 

Święto Trzeźwości w archidiecezji poznańskiej, którego gościem był również bp Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, odbyło się 18 sierpnia w Chojnie n. Wartą. Wzięło w nim udział kilkaset osób, m.in. osoby uzależnione, rodziny dotknięte problemem alkoholowym oraz ci, którzy w swoim otoczeniu zetknęli się z różnego rodzaju uzależnieniami.

 

Kiedy media milczą

– Potrzeba właśnie takich konkretnych i czytelnych działań, jak organizowane w różnych miejscach Polski Święta Trzeźwości, które pokazują, że wybierając abstynencję, nie jesteśmy ludźmi mniej szczęśliwymi czy towarzyskim, ale że jesteśmy naprawdę wolni – stwierdził bp Bronakowski w rozmowie z „Przewodnikiem”. Zaznaczył jednocześnie, że właśnie brak trzeźwości jest wciąż najbardziej dojmującym problemem w naszej ojczyźnie, o którym media, chętnie korzystające z pieniędzy na reklamę alkoholu, właściwie milczą. – Trzeba więc budzić świadomość w społeczeństwie, że żyje wśród nas milion uzależnionych, 4 mln pijących szkodliwie, ryzykownie, czyli tzw. pijaków, a 2 mln polskich dzieci mieszka w rodzinach z problemem alkoholowym – podkreślił biskup.

 

Chodzi o coś więcej

Podczas święta zorganizowanego przez archidiecezjalne Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości jego uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, m.in. psychologa, prawnika czy terapeuty. – Święto adresowane jest do wszystkich, dla których ważna jest sprawa trzeźwości, trzeźwienia, a nawet życia w abstynencji. Chodzi bowiem również o coś więcej, aby pokazywać, jak ważny dla nas wszystkich jest dar abstynencji, aby na bazie abstynencji budować trzeźwość tych, którym samemu trudno ją zachować – wyjaśnił „Przewodnikowi” ks. kanonik Paweł Pawlicki, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości. Przyznał też, że jednym z najważniejszych sposobów docierania do ludzi z informacją, jakie zagrożenia niosą ze sobą uzależnienia i jak trudno się uwolnić spod ich wpływu, jest świadectwo osób, które tego doświadczyły. Dlatego w Chojnie odbył się również otwarty mityng AA (anonimowych alkoholików), w czasie którego można było usłyszeć historie trudnego wychodzenia z nałogu.

 

Zanim będzie za późno

Zwieńczeniem tego dnia była Msza św. polowa, podczas której dziękowano Bogu za dar trzeźwości i abstynencji oraz modlono się w intencji tych, którym jeszcze nie udało się zerwać z nałogiem. Proszono także Boga o wsparcie w codziennej trosce o to, by chronić bliźnich przed uzależnieniami. – Walka o odzyskanie trzeźwości jest bardzo trudna, a w wielu wypadkach pozostaje bez efektu. Dlatego naszym najważniejszym zadaniem i troską jest duszpasterstwo i apostolstwo trzeźwości. Powinniśmy bowiem działać jeszcze wtedy, gdy nie jest za późno, i troszczyć się zwłaszcza o rodziny, które są podstawowym miejscem zachowania trzeźwości – przekonywał w homilii bp Bronakowski.

 

 


 

Tegoroczne Święto Trzeźwości odbywało się pod hasłem: „Rodzina szkołą trzeźwości”, zgodnie z tematyką 9-letniego programu, którego realizację rozpoczął w tym roku Episkopat. Jak bowiem wyjaśnił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, to właśnie z polskich rodzin musi wyjść iskra do walki o trzeźwość w naszej ojczyźnie. – Jeśli w rodzinach będzie miejsce dla Boga, będzie w nich mniej miejsca na problemy i nałogi – podkreślił biskup.

 

 

Propozycje Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości

Kościół oo. franciszkanów pw. św. Antoniego Padewskiego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu (ul. Franciszkańska 2):

– Msza św. w intencji trzeźwości: III sobota miesiąca o godz. 18.00, każdy 14. dzień miesiąca o godz. 18.00, każdy czwartek o godz. 18.00 oraz każdy wtorek o godz. 18.30 (kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu przy ul. Dąbrówki 4);

– dzień skupienia dla osób uzależnionych, ich rodzin i sympatyków abstynencji: każda I sobota miesiąca w godz. 10.30–15.00;

– adoracja Najświętszego Sakramentu: każdy I piątek miesiąca w godz. 21.00–22.00;

– dyżury duszpasterza trzeźwości oraz możliwość konsultacji ze specjalistami: czwartki godz. 17.00–18.00 (salka przy klasztorze);

– mityngi spikerskie, czyli spotkania dla osób zainteresowanych problemem alkoholizmu i sposobami radzenia sobie z nim: każda niedziela o godz. 17.00.

Szczegółowe informacje na: www.trzezwosc.archpoznan.pl; e-mail: trzezwosc.archpoznan.pl

Telefon zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin: 61 853 16 16 (czynny codziennie w godz. 18.00–22.00).

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki