Logo Przewdonik Katolicki

Zaręczyny i narzeczeństwo

ks. Jan Glapiak
Fot.

Proszę Księdza, czy zaręczyny jeszcze obowiązują, a jeśli tak, to jak one powinny wyglądać?

                                                                                                                                                            Jakub
 
Zaręczyny (przyrzeczenie małżeństwa – por. kan. 1062 KPK) odgrywają bardzo ważną rolę na etapie przygotowania się do małżeństwa, zwłaszcza poprzez poznanie środowiska, z którego wychodzą przyszli małżonkowie. Dlatego „Episkopat Polski usilnie zaleca, by zaręczyny odbywały się przynajmniej na sześć miesięcy przed ślubem. Obydwie najbliższe rodziny, o ile to możliwe rodzice, rodzeństwo i dziadkowie powinni się spotkać na skromnej uroczystości rodzinnej. Dobrze zorganizowana i przeżyta uroczystość ułatwi nawiązanie bliższych kontaktów obydwu rodzinom. Rodzice obydwu stron (a w ich braku opiekunowie z ramienia rodziny, np. dziadkowie lub ktoś z rodzeństwa rodziców, względnie najstarszy brat czy siostra) są upoważnieni przez biskupa diecezjalnego (por. kan. 1168) do błogosławienia pierścionków zaręczynowych, które następnie wymieniają sobie oblubieńcy, oświadczając, że odtąd będą się uważać za narzeczonych i zamierzają się pobrać w ustalonym czasie, jeżeli przez wzajemne poznanie się, zgodnie dojdą do przekonania, że potrafią stworzyć dobrane i zgodne małżeństwo” (Instrukcja o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z 1986 r.).
Narzeczeństwo ma na celu lepsze wzajemne poznanie się narzeczonych, w czym dyskretnie może bardzo pomóc rodzina każdej ze stron. Chodzi głównie o wzajemne rozeznanie charakterów, zalet i umiejętności, a także ewentualnych obciążeń dziedzicznych, zapoczątkowanych anomalii psychicznych czy nawet ukrywanych nałogów, np. pijaństwa, narkomanii itp.
Narzeczeni zobowiązują się do lojalności względem siebie, co nie pozwala im na zbyt swobodne kontakty z osobami trzecimi, a wzajemny szacunek, podyktowany dobrem planowanego w niedalekiej przyszłości małżeństwa, nie pozwala na korzystanie z uprawnień, które z prawa Bożego przysługują wyłącznie małżonkom.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki