Logo Przewdonik Katolicki

Sześć wieków Ostroroga

Błażej Tobolski
Fot.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, zwieńczyła obchody jubileuszu 600-lecia miasta Ostroróg.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, zwieńczyła obchody jubileuszu 600-lecia miasta Ostroróg.

 

Polowa Msza św. sprawowana w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 3 czerwca, stanowiła dziękczynienie Bogu za tych wszystkich, którzy w tym mieście żyli i pracowali oraz za całe dobro i łaski, którymi Pan obdarzył jego mieszkańców przez sześć wieków istnienia Ostroroga. Arcybiskup prosił w niej także o błogosławieństwo Boże dla obecnych mieszkańców miasta i całej parafii pw. Wniebowzięcia NMP. – Wszystko, czego przez te 600 lat doświadczyliśmy i co osiągnęliśmy, jest nie tylko dziełem naszych rąk, ale przede wszystkim współpracy człowieka ze Stwórcą, na co pracowały także wszystkie poprzednie pokolenia – podkreślili podczas uroczystości przedstawiciele wspólnoty parafialnej.

W czasie liturgii metropolita poznański poświęcił także dwie tablice upamiętniające jubileusz 600-lecia miasta, m.in. dziękczynną, dedykowaną Bogu Najwyższemu przez wstawiennictwo Matki Bożej i bł. Jana Pawła II oraz portret papieża Polaka.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii abp Gądecki zwrócił uwagę, że w sensie biblijnym Ostroróg obchodzi dopiero swój 12. jubileusz. Według Biblii bowiem po sześciu latach następuje rok siódmy, nazywany szabatowym, a dopiero po siedmiu latach szabatowych, czyli w sumie po 49 latach, następuje rok 50. – jubileuszowy, który jest dopiero prawdziwym jubileuszem. Jak wyjaśnił kaznodzieja, rok jubileuszowy wiązał się m.in. z nakazem darowania długów i dawał Izraelitom nadzieję na powrót do swojej, utraconej wcześniej własności. – Na poziomie duchowym świętowanie jubileuszu możemy rozumieć jako daną nam szansę na powrót do łaski Bożej, na to, że staniemy się na nowo dziećmi Bożymi – stwierdził abp Gądecki.

 

 


 

Pierwsza źródłowa wzmianka o leżącym ok. 45 km na północ od Poznania miasteczku Ostroróg pojawia się w 1383 r. Już przed 1412 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie, a lokacja ta została potwierdzona przez króla Zygmunta Starego w 1546 r. Tu urodził się m.in. Jan Ostroróg herbu Nałęcz (1436–1501), wojewoda poznański, doradca królów Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta, autor słynnego traktatu O urządzeniu Rzeczypospolitej. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w XV w. w stylu gotyckim, a przebudowany w XVIII w. w stylu barkowym.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki