Logo Przewdonik Katolicki

Trzy tygodnie z Biblią

Błażej Tobolski
Fot.

Maraton Biblijny nie kończy się na czytaniu. Nie kończy się też na zrozumieniu Pisma Świętego. Nie kończy się nawet na modlitwie. Jego celem jest czyn.

„Maraton Biblijny nie kończy się na czytaniu. Nie kończy się też na zrozumieniu Pisma Świętego. Nie kończy się nawet na modlitwie. Jego celem jest czyn”.

 

Takie przekonanie wyraził abp Stanisław Gądecki, który czytając w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu pierwszy opis stworzenia świata z Księgi Rodzaju, rozpoczął 4 marca VIII Poznański Maraton Biblijny.

 

Nieznajomość Biblii...

Wcześniej przedstawiciele Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, organizatora tego wydarzenia, wnieśli uroczyście ogromną księgę Pisma Świętego. To specjalne wydanie Biblii Poznańskiej, z którego tradycyjnie czytane jest Słowo Boże podczas Maratonu, przygotowało Wydawnictwo Święty Wojciech. Jak zaznacza ks. Robert Korbik, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, maratończykom od początku towarzyszą słowa św. Hieronima, ojca Kościoła i tłumacza Pisma Świętego, żyjącego na przełomie IV i V w.: „Nieznajomość Biblii jest nieznajomością Chrystusa”. Przypomina też, że podczas tegorocznego Maratonu Biblijnego lektura słowa Bożego podzielonego na 1500 fragmentów potrwa 21 dni i będzie się odbywała w różnych kościołach parafialnych archidiecezji, przede wszystkim jednak Poznania i okolic.

 

Mocny fundament

Rozpoczęcie Poznańskiego Maratonu Biblijnego, podobnie jak poprzedzająca go Msza św., transmitowane było na cały świat przez TVP Polonia. Przewodniczący tej liturgii abp Gądecki, nawiązując do publicznego czytania Pisma Świętego, zaznaczył, że jest ono „jedną z najprostszych form słuchania Chrystusa”. – Czytanie Pisma Świętego jest dla katolika nie mniejszym obowiązkiem niż modlitwa – podkreślił arcybiskup, zauważając jednocześnie, że podczas takiego maratonu „nie idzie o czytanie dla czytania”, ale o wiarę ludu Bożego, która rodzi się ze słuchania Słowa Chrystusa. Dlatego lekturze „musi towarzyszyć przekonanie, że Słowo objawione przewyższa wszelkie ludzkie słowa”. Jego też zdaniem tam, gdzie nie przysposabia się wiernych, zgodnie z wiarą Kościoła i w nurcie jego żywej tradycji, do poznawania Pisma Świętego, tam pozostawia się pustkę, w której łatwo zapuszczają korzenie sekty. – Kto natomiast wsłuchuje się w Słowo Boże i nieustannie do niego się odwołuje, ten buduje życie na mocnym fundamencie, tego nie załamią przeciwności, a w chwilach ciężkiego zwątpienia, smutku czy niepowodzeń znajomość Pisma Świętego będzie dla niego najlepszym drogowskazem postępowania – przekonywał metropolita.

 

 

 

Przeczytajmy razem Biblię

Parafie, w których czytane będzie Pismo Święte w kolejnym tygodniu trwania VIII Poznańskiego Maratonu Biblijnego:

11.03., godz. 12.15–20.00 – pw. św. Wojciecha (Kruszewo)

12.03., godz. 15.00–21.40 – pw. Matki Bożej Fatimskiej (Koziegłowy)

13.03., godz. 15.00–22.20 – pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Naramowicka

14.03., godz. 15.00–20.55 – pw. św. Jana Bosco (Luboń)

15.03., godz. 15.00–21.25 – pw. NMP Matki Kościoła, ul. Szenwalda

16.03., godz. 15.00–22.35 – pw. św. Rocha, ul. św. Rocha

17.03., godz. 9.00–20.45 – pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela (Swarzędz)

18.03., godz. 12.00–20.25 – pw. św. Marcina (Swarzędz)

 

Szczegółowe informacje na: www.dm.archpoznan.org.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki