Logo Przewdonik Katolicki

Egzorcyzmy

ks. Jan Glapiak
Fot.

Przeczytałem książkę na temat opętania przez złego ducha i zastosowanych przez kapłana egzorcyzmach. Słyszałem też, że są modlitwy nazywane egzorcyzmami, które mogą odmawiać także zwykli wierni. Proszę o przybliżenie tego tematu.Mirosław

  Przeczytałem książkę na temat opętania przez złego ducha i zastosowanych przez kapłana egzorcyzmach. Słyszałem też, że są modlitwy nazywane egzorcyzmami, które mogą odmawiać także zwykli wierni. Proszę o przybliżenie tego tematu.

  Mirosław

 

  Są dwa rodzaje egzorcyzmów: uroczyste i proste. Egzorcyzmy uroczyste są obrzędami liturgicznymi sprawowanymi mocą duchowej władzy powierzonej przez Chrystusa Kościołowi, mającymi na celu wypędzanie złych duchów z opętanych oraz uwalnianie od demonicznego wpływu i panowania osób, rzeczy i miejsc. Stosuje się je tylko wobec tych osób, których cierpienia wyraźnie wskazują na pochodzenie demoniczne bądź towarzyszą im wyraźne znaki działania złych duchów (zob. KKK 1673). Zgodnie z kanonem 1172 Kodeksu prawa kanonicznego egzorcyzmów uroczystych nad opętanymi może dokonywać jedynie kapłan, który otrzymał od kompetentnej władzy kościelnej specjalne i wyraźne zezwolenie na stałe lub dla konkretnego przypadku. Takie zezwolenie może być udzielone tylko prezbiterowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia (por. kan. 1172 KPK).

Egzorcyzmy proste wypowiadane są w formie modlitwy i mogą je stosować kapłani, jak również wierni świeccy. Do tych modlitw należą m.in. wezwanie do św. Michała Archanioła, odmawiane w wielu parafiach na zakończenie Mszy św., akt strzelisty „O Maryjo, bez grzechu poczęta...”, jak również Różaniec. Modlitwa z egzorcyzmem jest także odmawiana podczas chrztu świętego: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty posłałeś na świat swojego Syna, aby oddalił od nas moc szatana, ducha nieprawości, a człowieka wyrwanego z ciemności przeniósł do przedziwnego królestwa Twojej światłości; pokornie Cię błagamy, abyś to dziecko uwolnił od grzechu pierworodnego, uczynił je swoją świątynią i mieszkaniem Ducha Świętego”.


 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki