Logo Przewdonik Katolicki

Duszpasterstwo 14 lutego

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Sklepowe półki pełne czerwonych upominków, w kawiarniach i restauracjach pachnie zakochanymi. Dlaczego nie wykorzystać tego święta, które przecież tak bliskie jest chrześcijanom. Jeśli nie zrobią tego kapłani, to uprzedzą ich inni tzw. nauczyciele miłości.

 

 

 

Niektórzy mówią, że przejmując zwyczaj obchodzenia walentynek, amerykanizujemy społeczeństwo. Choć tak naprawdę św. Walentego, jako patrona zakochanych, czczono wcześniej i gdzie indziej, bo w Anglii, Francji i Belgii w XIV w. Ale to Pismo Święte uczy miłości, a z ambony słyszymy, jak ją pielęgnować. Kościół już kilka lat temu wpadł na pomysł, żeby 14 lutego zapraszać do świątyń zakochanych, narzeczonych i małżonków. O tym mówi się również na katechezie.

 

Narzuca się sam

– Temat narzuca się sam i nie można przejść obok niego obojętnie zwłaszcza dzisiaj, kiedy w świecie jest coraz mniej chrześcijańskiego rozumienia miłości. Staram się najpierw wprowadzić uczniów w temat świętego, od którego imienia ma swoją nazwę święto, a potem rozmawiamy o miłości na kanwie Hymnu św. Pawła. Jest czas na dyskusję i przedstawienie chrześcijańskiej wizji miłości – mówi ks. Mariusz Słonina, katecheta w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Zakopanem.

 

Mało w programie

Według zakopiańskiego katechety, w programie nauczania zbyt mało mówi się o tym, co interesuje młodych, czyli o relacjach damsko-męskich. Na wymienione zagadnienie dopiero w szkole średniej przeznacza się więcej czasu. Ale w dużej mierze to sam katecheta, biorąc pod uwagę dojrzałość klasy, poziom rozmowy i zainteresowania, decyduje o zakresie podejmowanych tematów. Ważne jest jednak przygotowanie do takiej katechezy. – Osobiście lubię mieć mocny fundament, zanim do takiego tematu przystąpimy. Zaczynamy od krótkich filmów, audycji o chrześcijańskim podejściu do miłości, czytamy fragmenty ważnych dzieł i przemówień świętych kościoła i papieży. Dopiero po takim przygotowaniu terenu zaczynamy dialog. Często jest to dialog „Kościoła i świata”. Im więcej na ten temat na katechezie, tym lepiej – dodaje ks. Mariusz Słonina.

 

 

 


 

Walentynki w Krakowie

Walentynki u Floriana

13 lutego w kościele św. Floriana w Krakowie o godz. 15:15 odprawiona zostanie Msza św., a po niej odbędzie się program słowno-muzyczny pt. „Miłość jest listem…napisz go”.

 

Wieczór przy świecach

14 lutego przy ul. Zamoyskiego 2 w tzw. kamieniołomie o godz. 19 odbędzie się koncert Jagi Wrońskiej i Marka Jaworskiego, którzy zagrają utwory pochodzące z albumu „I ślubuję ci...” z tekstami Ewy Stadtmüller. Przy tej okazji odbędzie się wernisaż fotografii Piotra Radzickiego Organizatorami są: parafia św. Józefa w Krakowie i wydawnictwo „Salwator”. Wstęp bezpłatny.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki