Logo Przewdonik Katolicki

Prymas na święta i Nowy Rok

Bernadeta Kruszyk
Fot.

O szczególnym znaczeniu rodziny w życiu człowieka przypomina prymas Polski abp Józef Kowalczyk w bożonarodzeniowym liście skierowanym do diecezjan i wszystkich ludzi dobrej woli. Jak podkreśla, święta Bożego Narodzenia są w polskiej tradycji przeżywane w wyjątkowej rodzinnej atmosferze.

 
Wigilijny stół gromadzi wokół Nowonarodzonego całe pokolenia Polek i Polaków, którzy zachowując tradycje ojców w geście pojednania przełamują się opłatkiem, by następnie z radosnym sercem uczestniczyć w uroczystej Pasterce. – Jakże ważną jest rodzina silna Bogiem – pisze prymas. – Bł. Jan Paweł II wskazywał, że: „pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem”. W kontekście tych słów – pisze dalej abp Kowalczyk – szczególnie niepokoi fakt, że dziś w Polsce tak łatwo atakuje się i ośmiesza rodzinę i tradycyjne wartości, na których jest zbudowana. Niech zatem tajemnica narodzenia Chrystusa w ludzkiej rodzinie, stanie się dla nas wezwaniem do uznania jej wyjątkowego znaczenia – apeluje abp Kowalczyk.
Metropolita gnieźnieński podsumowuje także mijający rok. Do najważniejszych wydarzeń zalicza beatyfikację papieża Jana Pawła II, a wymiarze diecezjalnym rocznice związane z osobą sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ważnym, a niedocenionym wydarzeniem były także – zdaniem prymasa – Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. W wymiarze społecznym i politycznym abp Kowalczyk wymienia prezydencję Polski w Radzie UE oraz wybory parlamentarne. Ubolewa nad niską frekwencją w tych ostatnich i zauważalnym obniżeniem poziomu kultury debaty politycznej, która – jak pisze – maskuje brak rzeczowych argumentów i pokazuje, że ciągle jeszcze powinniśmy uczyć się korzystania z daru wolności i demokracji.  

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki