Logo Przewdonik Katolicki

Przystanek Biblioteka

Aleksandra Tabaczyńska
Fot.

Tworzymy przestrzeń do działania dla osób z pasją i wielorakimi umiejętnościami, by mogły je realizować z biblioteką i w bibliotece podkreśla Lucyna Kończal-Gnap, dyrektor biblioteki w Nowym Tomyślu.

– Tworzymy przestrzeń do działania dla osób z pasją i wielorakimi umiejętnościami, by mogły je realizować z biblioteką i w bibliotece – podkreśla Lucyna Kończal-Gnap, dyrektor biblioteki w Nowym Tomyślu.

 
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (MiPBP) w Nowym Tomyślu zwyciężyła w XI edycji konkursu na najlepszą bibliotekę publiczną w Wielkopolsce, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
 
Dobra inicjatywa
W tegorocznej edycji konkursu dla bibliotek aktywnie współpracujących z lokalnymi partnerami w gminie, przebiegającego pod hasłem „Biblioteka jako partner w działaniu”, oceniano przede wszystkim dobre inicjatywy prowadzące do rozwoju bibliotek i popularyzowania czytelnictwa. MiPBP w Nowym Tomyślu już w 2009 r., podpisując Gminną Koalicję na rzecz rozwoju bibliotek, sformalizowała istnienie grona stałych sympatyków, którzy współkształtują ofertę oświatową placówki. – Dzięki temu mogliśmy rozszerzać jej misję edukacyjną, wzbogacać wiedzę i wspierać rozwój lokalnego środowiska – wyjaśnia Lucyna Kończal-Gnap. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim to, że nowotomyska koalicja jest najliczniejsza w Wielkopolsce, a w ciągu roku odbyły się 23 imprezy zainicjowane lub współorganizowane przez jej koalicjantów, czyli tzw. biblioentuzjastów.
 
Z myślą o mieszkańcach
Ukoronowaniem wspólnych działań była wrześniowa impreza plenerowa pod hasłem „Przystanek Biblioteka!”, której pomysłodawcą był koalicjant, Robert Salwowski. Składało się na nia osiem tematycznych przystanków (literatura, film, plastyka, sport, historia, podróże, fotografia i przyroda) stanowiących zarazem dziedziny konkursów promujących czytelnictwo, w których wzięły udział 92 zespoły konkursowe (w sumie 400 osób). – „Przystanek Biblioteka” stał się okazją do nietypowej promocji książki i czytelnictwa, zaproszeniem do rozwijania i odkrywania swoich pasji i zainteresowań – mówi bibliotekarka Sylwia Kupiec, koordynator akcji. – Z kolei my mieliśmy szansę pokazania naszego potencjału w kreowaniu oferty kulturalnej biblioteki tworzonej z myślą o mieszkańcach – dodaje. Jej zdaniem, tak niekonwencjonalne otwarcie nowego sezonu edukacyjno-kulturalnego, to również dobra zachęta do korzystania z propozycji biblioteki przez cały rok.
 
 

Do konkursu „Biblioteka jako partner w działaniu” zgłoszono 15 tzw. partnerstw zawiązanych przez biblioteki w poszczególnych gminach województwa wielkopolskiego. Przyznano w nim również trzy II miejsca, które otrzymały: Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wlkp. z siedzibą w Gorzycach Wielkich, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie oraz Krotoszyńska Biblioteka Publiczna.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki