Logo Przewdonik Katolicki

Król ludzkich serc

Konstanty Miciński
Fot.

Na czym polega prawdziwe królowanie Chrystusa na świecie? Jaki jest udział świeckich w tej władzy i jakie czekają na nich zadania?

  
Odpowiedź na te i inne pytania usłyszeli uczestnicy Mszy św. sprawowanej w katedrze 20 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy Kościół przeżywał uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Na Eucharystię, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przybyli przede wszystkim członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) oraz sympatycy tych organizacji z całej archidiecezji, które tego dnia obchodziły swoje święto patronalne.
Podczas Mszy św. 21 kandydatów do KSM-u złożyło także na ręce metropolity poznańskiego swoje ślubowanie, w którym wyrazili oni gotowość do nieustannej pracy nad sobą, przyrzekając całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Polsce.
 
W czasie i przestrzeni
Zupełnie inne jest królowanie, o którym mówi i które pokazuje nam Chrystus, jak zauważył w homilii abp Gądecki, od tego, do którego przywykliśmy na ziemi. – Chrystus wskazał, że prawdziwe królowanie nie polega na demonstracji siły, ale na pokorze służby; nie na ucisku słabych, ale na zdolności ich chronienia – wyjaśnił kaznodzieja, dodając, że „Jezus zdecydowanie odciął się od jakichkolwiek dążeń do zdobycia ziemskiej władzy, podkreślając swoją rzeczywistą władzę duchową, która nie ogranicza się do jakiegoś określonego terytorium geograficznego, ale obejmuje cały świat i każdego człowieka”. Arcybiskup zaznaczył jednocześnie, że jesteśmy wezwani do szerzenia tego Chrystusowego królestwa na ziemi przez oddanie Mu najpierw własnego serca i wybranie drogi czynnej miłości bliźniego, co pozwoli Chrystusowi „rozciągnąć Jego panowanie w czasie i przestrzeni”. – Chrystus pragnie królować najpierw w ludzkich sercach, a stamtąd nad całym światem – podkreślił.
 
Żarliwie i z entuzjazmem
Abp Gądecki przypomniał też, że „udział świeckiego chrześcijanina w Chrystusowej władzy objawia się w konkretnym działaniu w sferze doczesnej”. Wskazał on tym samym na właściwe Akcji Katolickiej i KSM-owi „ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, kształtowanie ludzi, którzy będą mogli poprowadzić innych do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym”. – Trzeba więc, aby w szczególności członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży byli żarliwymi i entuzjastycznymi świadkami wiary wobec ludzi obojętnych religijnie oraz tych, którzy myślą, że poszukiwanie egoistycznego szczęścia, łatwego zysku czy władzy jest ostatecznym celem ludzkiego życia – zachęcał arcybiskup, dziękując równocześnie członkom tych stowarzyszeń za wszystkie podejmowane przez nich działania zmierzające do „odnowienia wszystkiego w Chrystusie”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki