Logo Przewdonik Katolicki

Ewangelią trzeba się dzielić

Kamila Tobolska
Fot.

Przeżywana w całym Kościele 23 października Światowa Niedziela Misyjna była okazją do dziękowania Bogu za rozprzestrzenianie się Ewangelii po całym świecie. W Poznaniu miała ona jednak wyjątkowy charakter...

Tego dnia bowiem w poznańskiej katedrze dziękowano nie tylko za misjonarki i misjonarzy, prosząc o wsparcie dzieł misyjnych i nowe powołania. W sposób szczególny wierni, licznie zgromadzeni na Mszy św., której przewodniczył bp Marek Jędraszewski, dziękowali za dar życia dr Wandy Błeńskiej. Okazją do tego była 100. rocznica jej urodzin, która przypada 30 października.
 
Ikona życia misyjnego
− Chcemy dziękować Bogu za świadectwo życia dr Wandy Błeńskiej, przede wszystkim za jej 43-letnią posługę wśród trędowatych w Afryce, ale także za to wszystko, co czyniła jako wspaniała animatorka życia misyjnego w Polsce – podkreślił na początku Eucharystii ks. Szymon Stułkowski, opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) działającego przy UAM. Natomiast w homilii bp Jędraszewski zaznaczył, że Jubilatka jest dla naszej ojczyzny „najwspanialszym, najbardziej szlachetnym ambasadorem tej świętej sprawy, jaką jest miłość Boga i miłość bliźniego posunięta aż tak daleko i tak ofiarnie”. Przypomniał również, że abp Stanisław Gądecki nazwał dr Błeńską „ikoną życia misyjnego”. Z kolei ks. Waldemar Babicz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych naszej archidiecezji, składając życzenia, podziękował dr Błeńskiej za jej piękną odpowiedź na powołanie, jakie każdy chrześcijanin otrzymuje w sakramencie chrztu św. Zauważył równocześnie, że także w orędziu na tegoroczny Dzień Misyjny Benedykt XVI przypomina, iż „Ewangelia nie jest wyłącznym dobrem tego, kto ją otrzymał, ale darem, którym trzeba się dzielić”.
 
Modlitwa jest mi bardzo potrzebna
Po Mszy św. natomiast odbyło się spotkanie, podczas którego razem z Jubilatką świętowała m.in. jej rodzina, przyjaciele i studenci z AKM-u. − Pani Doktor jest dla nas, młodych z różnych środowisk misyjnych, wzorem, przykładem, że warto pomagać. I to nie tylko w tym najbliższym nam świecie misyjnym: w naszych rodzinach i środowiskach, ale także tam dalej, w Afryce czy w innych miejscach na całym świecie – mówiła prowadząca spotkanie Marta Pawelec. Studenci z AKM-u podkreślili także, że ich najcenniejszym prezentem dla Jubilatki jest modlitwa, którą symbolizowała wręczona jej zapalona świeca. − Dziękuję, ta modlitwa jest mi bardzo potrzebna. Ja naprawdę czuję w niej pomoc – przyznała dr Błeńska, dodając, że będzie się bardzo cieszyła, jeżeli młodzi pójdą w jej ślady, bowiem, jak zauważyła, „kraje południowej Afryki naprawdę potrzebują pomocy”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki