Logo Przewdonik Katolicki

Zaproszenie do "Duchowej Przystani"

ks. Dariusz Głuszko
Fot.

Dobiega końca rok duszpasterski, którego hasłem były słowa: W komunii z Bogiem. Był to czas szczególnej zachęty, aby w imię odpowiedzialności za swoją osobistą wiarę pytać się w sercu: jaka jest moja więź z Bogiem?

Dobiega końca rok duszpasterski, którego hasłem były słowa: „W komunii z Bogiem”. Był to czas szczególnej zachęty, aby w imię odpowiedzialności za swoją osobistą wiarę pytać się w sercu: jaka jest moja więź z Bogiem?

Przez miniony rok Chrystus stawał u drzwi naszego serca i pytał, tak jak kiedyś zapytał Piotra: „Czy miłujesz Mnie więcej?”. I każdy z nas musi sam Jezusowi odpowiedzieć szczerze – może z satysfakcją, a może ze smutkiem: Panie, Ty wiesz, Ty wszystko wiesz…
 
Obrażany Dom
Wraz z początkiem Adwentu, rozpoczniemy rok duszpasterski pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Jak bardzo opatrznościowe wydaje się to hasło, które ma rzucić światło na kolejny rok naszych duchowych rozważań. Kościół naszym domem. Dziś – gdy modą staje się „plucie na Kościół” – to hasło wręcz prowokokuje. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Główne kanały telewizyjne ociekają wypaczonymi, tendencyjnymi obrazami Kościoła. W internecie pełno jest obraźliwych, wulgarnych tekstów o papieżu, biskupach, księżach. Tak łatwo karmi się czytelników nienawiścią do „zacofanej instytucji”, jak określa się Kościół. Uszy więdną, gdy wśród dorosłych i młodzieży słucha się ich wyobrażeń o Kościele.
 
Również „tak” dla Kościoła
Ten niewygodny dla wielu Kościół, który istnieje na tym świecie, ale zwiastuje rzeczywistość „nie z tego świata”, płaci cenę za to, że nie chce się dopasować do współczesnych mód i wizji samozwańczych autorytetów. I wielkie dobro, jakie bez nagłaśniania czyni Kościół, jest skrzętnie ukrywane – pozytywne treści o nim są skutecznie blokowane. To sprawia, że przy osłabieniu osobistej wiary w ogóle, a w tajemnicę Kościoła w szczególności, dzisiejszy człowiek, także człowiek wierzący, staje jakby na zewnątrz Kościoła, dystansuje się od niego, a często swoją postawą mówi wprost: Chrystus – tak, Kościół - nie. Dlatego tym bardziej jako wielką zachętę trzeba przyjąć słowa bł. Jana Pawła II, który w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1997 roku mówił na Jasnej Górze: „(…) wciąż na nowo uczmy się Kościoła (….) Jeżeli naszą wiarą i życiem mówimy <> Chrystusowi, to trzeba również powiedzieć <> Kościołowi”.
 
Armia margaretek – radość kapłanów
Zachętą do tego uczenia się Kościoła, szczególnie w oparciu o teksty nauczania bł. Jana Pawła II jest zaproszenie na Dni Skupienia dla tych, którzy pragną odnowić, umocnić i pogłębić swoje bycie wewnątrz Kościoła. Wielką radością kapłanów – wierzę, że nie tylko moją – jest świadomość, że niemal w każdej parafii jest grupa zaangażowanych osób, których miłość do Kościoła wyraziła się w bardzo konkretnym darze – włączeniu się do Apostolatu Margaretka. To ogromna armia ludzi w naszej archidiecezji! Wiemy dobrze, że nic wielkiego i trwałego nie uda się zbudować, jeśli nie jest to zakorzenione w modlitwie. Żniwo jest wielkie… i ogromną otuchę przynosi świadomość, że każde nasze kapłańskie działanie jest omodlone przez ludzi, którzy zobowiązali się modlić za nas i naszą kapłańską posługę do końca swojego życia.
Potrzeba nam, kapłanom, ludzi wielkiej modlitwy, którzy umieją świadczyć, że wierzą i kochają Kościół. Ale także to nasze modlitewne zaplecze, jakim są margaretki potrzebuje czasu i miejsca, aby się wspólnie spotkać, pomodlić, odpocząć. Dlatego zapraszam do Duchowej Przystani.
                                                                                   
 

 
DUCHOWA PRZYSTAŃ
To zachęta do oderwania się od codzienności i zaproszenie, aby w klimacie modlitwy nabrać nowej, duchowej energii. To zaproszenie kierowane jest szczególnie do członków APOSTOLATU MARGARETKA (którzy ofiarą swojego cierpienia i modlitwy obejmują kapłanów) oraz wszystkich pragnących pogłębić w sobie życie duchowe w oparciu o świadectwo i nauczanie bł. Jana Pawła II. Wszystkich spragnionych wyciszenia, modlitewnej wspólnoty zapraszamy do Domu Rekolekcyjnego „MAKSYMILIANUM”  w Bystrej koło Jordanowa na Adwentowe Dni Skupieniapt. „Kościół naszym domem”.
Termin: 2 – 4 grudnia (piątek – niedziela) 2011 r. Rozpoczęcie kolacją w piątkowy wieczór – godz. 19. Zakończenie w niedzielę po obiedzie (ok. godz. 14.30). Bliższe informacje i zapisy: ks. Dariusz Głuszko, tel. 505 152 762, e-mail: vicdarek@poczta.onet.pl
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki