Logo Przewdonik Katolicki

Oczekiwanie jest jasne

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

W piątek 9 września biskup włocławski Wiesław A. Mering wystosował list do prezesa Zarządu Telewizji Polskiej SA Juliusza Brauna w sprawie obecności Adama Darskiego Nergala w emitowanym przez telewizję programie The Voice of Poland. Zapoznajmy się z treścią tego dokumentu.

W piątek 9 września biskup włocławski Wiesław A. Mering wystosował list do prezesa Zarządu Telewizji Polskiej SA Juliusza Brauna w sprawie obecności Adama Darskiego „Nergala” w emitowanym przez telewizję programie „The Voice of Poland”. Zapoznajmy się z treścią tego dokumentu.

 

 

Od kilkunastu tygodni z najwyższym niepokojem śledzę wydarzenia zawiązane ze „sprawą Nergala”: najpierw uwolnienie go z zarzutu obrazy uczuć religijnych przez sąd w Gdyni, a teraz zatrudnienie w programie „The Voice of Poland” w II programie TVP. Już wyrok sądowy uważam za skandaliczny; niech Nergal spróbuje znieważyć symbole drogie innej religii czy wspólnocie – reakcje będą na pewno inne. Wykazała to sytuacja z napisami litewskimi na wschodzie Polski czy profanacja pomnika w Jedwabnem.

Zatrudnienie wyznawcy satanizmu, bluźniercy, człowieka bez podstawowej kultury w telewizji publicznej bije wszelkie granice przyzwoitości. Najpierw dlatego, że telewizja publiczna utrzymywana jest w znacznym stopniu z abonamentu; jest czymś prymitywnym drażnić tych, którzy nas utrzymują. Potem – tak myślę, telewizja publiczna powinna służyć budowaniu pokoju społecznego. Decyzja dotycząca Nergala na pewno temu nie sprzyja!

Telewizja publiczna nie powinna, w imię złej mody, popierać antywartości: czyż mam cytować wypowiedzi „artysty” i treść jego „muzycznych utworów”? Wreszcie – żyjemy w społeczeństwie dramatycznie podzielonym; nie jest dowodem rozsądku pogłębianie podziałów, które i tak, w roku wyborczym, zaostrzają się!

A nade wszystko, dla wielu obywateli Polski Chrystus, Jego Ewangelia, dziedzictwo chrześcijańskie są wartościami tak ważnymi, że nie mogą oni brać udziału w podtrzymywaniu działalności programów telewizyjnych, które do wartości tych odnoszą się z pogardą i szyderstwem.

Ufam, że Pan Prezes zrobi co w Jego mocy, by natychmiast zostały uwzględnione zdecydowane głosy protestu katolickiego społeczeństwa. Myślę o katolikach świadomych, a nie tylko deklarujących swój światopogląd i równocześnie np. głosujących za aborcją.

Akcję protestu dopiero zaczynamy, a już popierają nas tysiące osób.

Łączę wyrazy szacunku

+ Wiesław A. Mering
przewodniczący Rady KEP
ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

 

W datowanym na 12 września liście do prezesa Juliusza Brauna Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej wyraziła „zdecydowane oburzenie i sprzeciw w związku z zatrudnieniem w telewizji publicznej zdeklarowanego satanisty Adama «Nergala» Darskiego”.

„Jako obywatele utrzymujący telewizję publiczną mamy prawo oczekiwać respektowania, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, wartości chrześcijańskich. Spodziewamy się natychmiastowego wycofania z programu telewizji publicznej człowieka, który swoją agresywna postawą i poglądami jest zaprzeczeniem wyżej wymienionych wartości. Wyrażamy całkowitą solidarność z naszym Pasterzem JE Biskupem Wiesławem Alojzym Meringiem, któremu dziękujemy za zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie” – napisali członkowie Rady Kapłańskiej.

Każdy z nas może ujawnić swą niezgodę na obecność Nergala w przestrzeni telewizji publicznej. Jedną z form protestu jest zadeklarowanie się pod oświadczeniem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w sprawie przeciwko promocji satanizmu w TVP (www.ksd.media.pl). Przypominamy też, że pasterz naszej diecezji prosi wiernych o modlitwy, m.in. do św. Michała Archanioła, by w Polsce nie dochodziło do znieważania imienia Boga, jak również w intencji bluźniercy, który nie wie, co czyni.Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki