Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka i architektura

Natalia Budzyńska
Fot.

W Wielkopolsce już za kilka dni odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie. W pięknych wnętrzach zabytkowych wielkopolskich budowli usłyszeć będzie można dzieła kameralistyki w najlepszych wykonaniach.

W Wielkopolsce już za kilka dni odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. W pięknych wnętrzach zabytkowych wielkopolskich budowli usłyszeć będzie można dzieła kameralistyki w najlepszych wykonaniach.


 

Miłośników muzyki kameralnej czeka osiem koncertów, a każdy w innym miejscu. Już nazwa festiwalu – „Muzyczne Przestrzenie” – sugeruje, że miejsce koncertu jest równie ważne jak muzyka. To trend zauważany od kilku lat na świecie: czyżby koncerty w filharmoniach odchodziły do lamusa? Publiczność woli słuchać muzyki w innych wnętrzach. Organizatorem festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” jest nowo powstała Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Fundacja została założona przez młodych ludzi w stulecie śmierci wielkiego dyrygenta, pedagoga, publicysty muzycznego i wybitnego kompozytora. Projekt „Muzyczne Przestrzenie” będzie skupiał w czasie koncertów najlepszych solistów z Polski i ze świata, wspólnie grających dzieła muzyki kameralnej. Organizatorzy chcą promować polską sztukę. Festiwal ma za zadanie „wzbogacić europejski kanon muzyki poważnej nieodkrytymi dziełami kompozytorów polskich”.  

 

Osobowości kameralistyki

 Program artystyczny festiwalu został tak skonstruowany, aby propagować muzykę kameralną, w tym szczególnie dzieła polskich kompozytorów – podkreśla dyrektor artystyczny Janusz Wawrowski. Jest on jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Grał z wieloma słynnymi orkiestrami na świecie, współpracował ze znanymi dyrygentami, zdobywał nagrody. W poprzednich dwóch latach był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem. Do Wielkopolski zaprosił znakomitości muzyki klasycznej, m.in.: Lenę Neudauer, Jose Gallardo, Jadwigę Rappe, Katarzynę Budnik, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie The King’s Singers. Interesujący jest fakt, że soliści, którzy na co dzień występują z różnymi orkiestrami, spotkają się we wrześniu, aby razem wykonać dzieła kameralistyki. Takie spotkanie różnych osobowości może dać naprawdę ciekawy efekt.

 

Łukaszewski i The King’s Singers

Największym wydarzeniem „Muzycznych Przestrzeni” będzie światowa prapremiera utworu Responsoria Tenebrae polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Wykona go grupa The King’s Singers w barokowych wnętrzach poznańskiej fary 17 września. Łukaszewski to jeden z najbardziej znanych kompozytorów polskich młodego pokolenia. Jego utwory wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą. Płyty z jego kompozycjami wydawały takie wytwórnie jak Hyperion, Acte Prealable, DUX czy Musica Sacra Edition, której jest dyrektorem. Ostatnio twórczość Łukaszewskiego doceniono w Wielkiej Brytanii, gdzie jego utwory są wykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge (The King’s Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Britten Sinfonia, Polyphony). To właśnie w Wielkiej Brytanii ma miejsce wiele prawykonań utworów artysty. „Kompozycje Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii, doskonałym opanowaniem faktury i – co warto dodać – szacunkiem do tekstu” – czytamy w biogramie umieszczonym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Koncert chóru The King’s Singers odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, przedtem jednak usłyszymy dzieła polskich kompozytorów przełomu XIX i XX w., które z powodu zawirowań historycznych były niesłusznie niedocenione i zapomniane: Noskowskiego, Zarębskiego, Różyckiego, Karłowicza, Maliszewskiego. Nie zabraknie także dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Brahmsa, Liszta, Góreckiego, Strawińskiego, Debussy’ego, Mahlera, Moniuszki. Jak już wspomniałam, miejsce koncertu jest tak samo ważne jak sama muzyka. Wybrano je bardzo uważnie, biorąc pod uwagę zarówno walory architektoniczne, jak i akustyczne. Koncertów więc będzie można wysłuchać we wnętrzach katedry gnieźnieńskiej, fary konińskiej, fary poznańskiej, kościoła garnizonowego w Gnieźnie, pałaców w Dobrzycy i Rogalinie, dworku w Budziejewie i w zamku w Gołuchowie.

Festiwal trwa od 9 do 17 września  

Szczegółowy program dostępny na stronie www.muzyczneprzestrzenie.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki