W Wielkopolsce już za kilka dni odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. W pięknych wnętrzach zabytkowych wielkopolskich budowli usłyszeć będzie można dzieła kameralistyki w najlepszych wykonaniach.
Miłośników muzyki kameralnej czeka osiem koncertów, a każdy w innym miejscu. Już nazwa festiwalu – „Muzyczne Przestrzenie” – sugeruje, że miejsce koncertu jest równie ważne jak muzyka. To trend zauważany od kilku lat na świecie: czyżby koncerty w filharmoniach odchodziły do lamusa? Publiczność woli słuchać muzyki w innych wnętrzach. Organizatorem festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” jest nowo powstała Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Fundacja została założona przez młodych ludzi w stulecie śmierci wielkiego dyrygenta, pedagoga, publicysty muzycznego i wybitnego kompozytora. Projekt „Muzyczne Przestrzenie” będzie skupiał w czasie koncertów najlepszych solistów z Polski i ze świata, wspólnie grających dzieła muzyki kameralnej. Organizatorzy chcą promować polską sztukę. Festiwal ma za zadanie „wzbogacić europejski kanon muzyki poważnej nieodkrytymi dziełami kompozytorów polskich”.
Osobowości kameralistyki
– Program artystyczny festiwalu został tak skonstruowany, aby propagować muzykę kameralną, w tym szczególnie dzieła polskich kompozytorów – podkreśla dyrektor artystyczny Janusz Wawrowski. Jest on jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Grał z wieloma słynnymi orkiestrami na świecie, współpracował ze znanymi dyrygentami, zdobywał nagrody. W poprzednich dwóch latach był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem. Do Wielkopolski zaprosił znakomitości muzyki klasycznej, m.in.: Lenę Neudauer, Jose Gallardo, Jadwigę Rappe, Katarzynę Budnik, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie The King’s Singers. Interesujący jest fakt, że soliści, którzy na co dzień występują z różnymi orkiestrami, spotkają się we wrześniu, aby razem wykonać dzieła kameralistyki. Takie spotkanie różnych osobowości może dać naprawdę ciekawy efekt.
Łukaszewski i The King’s Singers
Największym wydarzeniem „Muzycznych Przestrzeni” będzie światowa prapremiera utworu Responsoria Tenebrae polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Wykona go grupa The King’s Singers w barokowych wnętrzach poznańskiej fary 17 września. Łukaszewski to jeden z najbardziej znanych kompozytorów polskich młodego pokolenia. Jego utwory wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą. Płyty z jego kompozycjami wydawały takie wytwórnie jak Hyperion, Acte Prealable, DUX czy Musica Sacra Edition, której jest dyrektorem. Ostatnio twórczość Łukaszewskiego doceniono w Wielkiej Brytanii, gdzie jego utwory są wykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge (The King’s Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Britten Sinfonia, Polyphony). To właśnie w Wielkiej Brytanii ma miejsce wiele prawykonań utworów artysty. „Kompozycje Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii, doskonałym opanowaniem faktury i – co warto dodać – szacunkiem do tekstu” – czytamy w biogramie umieszczonym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Koncert chóru The King’s Singers odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, przedtem jednak usłyszymy dzieła polskich kompozytorów przełomu XIX i XX w., które z powodu zawirowań historycznych były niesłusznie niedocenione i zapomniane: Noskowskiego, Zarębskiego, Różyckiego, Karłowicza, Maliszewskiego. Nie zabraknie także dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Brahmsa, Liszta, Góreckiego, Strawińskiego, Debussy’ego, Mahlera, Moniuszki. Jak już wspomniałam, miejsce koncertu jest tak samo ważne jak sama muzyka. Wybrano je bardzo uważnie, biorąc pod uwagę zarówno walory architektoniczne, jak i akustyczne. Koncertów więc będzie można wysłuchać we wnętrzach katedry gnieźnieńskiej, fary konińskiej, fary poznańskiej, kościoła garnizonowego w Gnieźnie, pałaców w Dobrzycy i Rogalinie, dworku w Budziejewie i w zamku w Gołuchowie.
Festiwal trwa od 9 do 17 września
Szczegółowy program dostępny na stronie www.muzyczneprzestrzenie.pl