Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymka - świadectwo wiary

Barbara Sawic
Fot.

W ramach dziękczynienia Bogu za jubileusz 600-lecia konsekracji katedry Wniebowzięcia NMP we Włocławku, 27 sierpnia do tej czcigodnej świątyni pielgrzymowali wierni z rejonu włocławskiego ze swoimi duszpasterzami.

 

 

 

Diecezja podzielona jest na trzy rejony: włocławski, koniński i sieradzki. Wikariuszem biskupim na rejon włocławski jest ks. prałat Stanisław Waszczyński, kustosz katedry i proboszcz parafii katedralnej. Na początku pielgrzymki 27 sierpnia, po zawiązaniu wspólnoty w auli WSD, wygłosił on prelekcję do pielgrzymów, przybliżając dzieje świątyni jubilatki.

Z gmachu seminarium udano się do bazyliki. Tu wierni modlili się, a kapłani pełnili posługę w konfesjonałach, by pielgrzymi mogli uzyskać jubileuszowy odpust zupełny. Zgodę na niego udzieliła 4 lutego 2011 r., na prośbę biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa, Penitencjaria Apostolska, na mocy władzy otrzymanej na tę okazję od Ojca Świętego Benedykta XVI. Przypomnijmy: podczas Roku Jubileuszowego (19 marca–9 października 2011) odpust zupełny zyskują wierni „szczerze pokutujący, po dopełnieniu zwykłych warunków (sakramentalna pokuta, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego)”. Na początku Mszy św. przypomniał o tym zgromadzonym kanclerz kurii włocławskiej ks. prałat Artur Niemira, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 600-lecia Katedry. Duchowieństwo i wiernych świeckich przywitał ks. prałat Stanisław Waszczyński, wskazując na trzy wielkie postaci związane z katedrą: sług Bożych ks. Stefana Wyszyńskiego, ks. bp. Wojciecha Owczarka i bł. Jana Pawła II, papieża. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. Koncelebrowali: biskup senior Bronisław Dembowski i blisko 40-osobowe grono prezbiterów. Homilię wygłosił ks. prałat Grzegorz Karolak, dziekan nieszawski, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku. Treść homilii, osnuta na kanwie przypowieści o talentach (Mt 25, 14–30), utwierdziła słuchaczy w wierze, że dla Boga wszyscy jesteśmy wartościowi, równi. Każdy też został przez Niego obdarzony jakimś talentem, otrzymał dary. Przede wszystkim dar zbawienia, dar sakramentów. Stwórca rozdziela talenty każdemu według zdolności ich pomnażania na rzecz wspólnego dobra. W kontekście powyższych refleksji ks. prałat Karolak wspomniał o zasługach ks. bp. Meringa oraz ks. kustosza Waszczyńskiego dla wielkiego dzieła restauracji bazyliki katedralnej.

Wielu wiernych przystąpiło do Komunii św. Następnie ks. Henryk Kołodziejczak, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie, wyraził podziękowanie księżom biskupom, prezbiterom, kaznodziei, służbie liturgicznej i wiernym świeckim za wspólną modlitwę. Po Eucharystii zebrani oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II, papieżowi, przez ucałowanie jego relikwii.

Wspaniałą oprawę muzyczną liturgii zapewniły: schola z parafii Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku pod dyrekcją ks. Mariana Kuszyńskiego i orkiestra dęta z parafii z Wagańca (parafia św. Wojciecha BM w Zbrachlinie).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki