Logo Przewdonik Katolicki

Odrywanie Boga w pięknie przyrody

Katarzyna Łakomiak
Fot.

Mimo że trwają wakacje, od spraw ważnych nie wolno odpoczywać. Dlatego też w kaliskim sanktuarium św. Józefa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia trwa.

 

Tradycyjne pierwszoczwartkowe spotkanie modlitewne odbyło się w Kaliszu 7 lipca, a jego temat brzmiał: „Nasz świat – Boży świat... O tajemnicy poznania Boga w świecie stworzonym”.

 

Bliżej Boga

Konferencję na ten temat wygłosił Benedykt Roźmiarek, prezes Bractwa Świętego Józefa przy sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu oraz dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zarządzający terenem, na którym znajduje się 600 gatunków krzewów i drzew, a także liczny zwierzyniec. Prelegent wskazał na przyrodę jako na tę, która wiedzie nas do poznania Boga, do doświadczenia Jego bliskości i miłości. – Im bliżej jesteśmy natury, tym bliżej czujemy Boga – podkreślał wielokrotnie, odwołując się w swoim wystąpieniu do licznych wypowiedzi bł. Jana Pawła II, który uczył, że obcowanie z przyrodą jest doskonałym sposobem dla lepszego poznania siebie i spotkania z Bogiem. Podkreślił także, że Bóg powierzając człowiekowi władzę i opiekę nad przyrodą, uczynił go tym samym swoim współpracownikiem w dziele troski o jej rozwój i piękno.

 

Dojrzewajmy w wierze

Z kolei uroczystej Eucharystii wieńczącej lipcowego spotkania w Kaliszu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz (na zdjęciu), członek Komisji Episkopatu ds. Radia Maryja oraz ds. Środków Społecznego Przekazu. W homilii wiele uwagi poświęcił osobie św. Józefa, „Męża Sprawiedliwego, to znaczy wierzącego i słuchającego Boga”. – To ten, który choć nie rozumie czasami zamysłów Boga, to jednak bezgranicznie ufa. Św. Józef to ten, który idzie drogą wiary – stwierdził bp Kruszyłowicz. Kaznodzieja zauważył również, że w dzisiejszym świecie spotykamy się z wieloma zagrożeniami wobec instytucji małżeństwa, rodziny czy z zamachami na wartości życia chrześcijańskiego. – Potrzebujemy coraz głębszego wnikania w Słowo Boga. Musimy bowiem pamiętać, że sens naszego życia zawiera się w coraz lepszym poznawaniu Boga – mówił biskup, dodając, że „jesteśmy przeznaczeni do tego, by nieść w sobie wiarę dojrzałą, byśmy dojrzewali w wierze”.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki