Logo Przewdonik Katolicki

Pozostanie życzliwa pamięć

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Zmarł najbardziej radosny biskup w Polsce takie słowa usłyszałem w ogłoszeniach przeczytanych na Mszy św. 17 lipca w mojej parafii. Proste słowa, ale chyba najbardziej oddają charakter jego posługi.

„Zmarł najbardziej radosny biskup w Polsce” – takie słowa usłyszałem w ogłoszeniach przeczytanych na Mszy św. 17 lipca w mojej parafii. Proste słowa, ale chyba najbardziej oddają charakter jego posługi.


 

Tak właśnie mówiło się o śp. bp. Albinie i taki przekaz dotyczący jego osoby będzie obecny nadal w świadomości wiernych. Pozostanie życzliwa pamięć o wielkim człowieku.

 

„Ja się tak cieszyłem”

Sam zresztą dawał temu wyraz. Na przykład podczas Mszy św. z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej w 2010 r. w katedrze na Wawelu ukazywał swoją radość i chrześcijański optymizm, mówiąc:   – Byłem dziś przed południem w Krakowie w świątyni św. Jadwigi. Był pełny kościół ludzi. A jak się pięknie modlili, jak pięknie śpiewali! Ja się tak cieszyłem, że jestem ich kapłanem, że przewodniczę ich modlitwie!

 

Skromny i patriota

Był niezwykle skromnym kapłanem, doceniał obecność świeckich w Kościele i często podkreślał, jak wiele się od nich uczy: – Świeccy ludzie stanowią dla mnie wzór. Zbudowany jestem pobożnością świeckich. Jakże często uczą pobożności. Mnie na pewno, bo inni kapłani bez tego są pobożni, ale ja się cieszę, że świeccy dają przykład pobożnej modlitwy. Ja to przez całe życie obserwowałem. Szczególnie gdy byłem misjonarzem, gdy głosiłem rekolekcje. Jak ci robotnicy, mieszkańcy wsi, inteligencja, jak oni się modlili. Panie Boże, Polacy mają wady, ale kto się tak modli, kto zbudował dwa tysiące świątyń? To polski naród – mówił bp Małysiak.

 

Biografia pełna dobra

Życie bp. Albina Małysiaka wypełnione było od samego początku do jego końca służbą pełną oddania wobec bliźniego. Już w pierwszej swojej parafii w Zembrzycach, po święceniach przyjętych z rąk bp. Stanisława Rosponda w 1941 r., organizował w czasie okupacji  punkt dożywiania dla dzieci i osób wysiedlonych. Po przenosinach przez dwa lata pracował w zakładzie dla osób w podeszłym wieku im. Helclów w Szczawnicy. Potajemnie nauczał łaciny, religii. Wraz z s. Bronisławą Wilewską serafitką, uratował życie osobom narodowości żydowskiej, za co nagrodzono go później odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2005  i 2007 r. odznaczany kolejno Krzyżem i Krzyżem Wielkim Komandorskim Odrodzenia Polski „za bohaterską i niezwykłą postawę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich”.

 

Powiedzieli o śp. bp. Albinie Małysiaku

– Bł. Jan Paweł II tak pisał o Księdzu Biskupie w swych wspomnieniach: „Ceniłem biskupa Albina za jego dynamizm. Pamiętam go jeszcze jako proboszcza w Nowej Wsi, jednej z dzielnic Krakowa. Czasami nazywałem go <<Albin gorliwy>>” (Wstańcie, chodźmy!).

Takim zapamiętaliśmy go i my – biskupi, kapłani, zakonnicy i siostry zakonne oraz świeccy. Zawsze pełen apostolskiej gorliwości, duszpasterskiego zaangażowania, pełen optymizmu i radości, niestrudzony głosiciel Słowa i wielki patriota, przyjaciel kapłanów i świeckich (…).

Bp Jan Szkodoń

 

– Ks. Albin zapraszał księży, zwłaszcza nas młodych, do tej nowej katechizacji, do spotkań z młodymi, do rekolekcji i starał się, żeby nie kończyło się na miłych spotkaniach, ale żebyśmy odkrywali nowy styl duszpasterstwa, którego szukaliśmy w naszych własnych podmiejskich parafiach. (…). My, młodsi księża, nieraz po dodatkowych studiach, prowadziliśmy duszpasterstwa, a wokół nas krążył ks. Albin i, choć sam miał doktorat, mówił: „My, prości księża, będziemy strzelać, będziemy służyć, ale wy dajcie nam naboje, dbajcie o to. Ustosunkujcie się do nowej sytuacji młodzieży, która idzie na uniwersytet i zderza się z nową filozofią”. I ta młodzież przychodziła do niego masowo.

Kard. Franciszek Macharski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki