Logo Przewdonik Katolicki

Święte wędrowanie

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Aby wyruszyć na pielgrzymkę, wystarczą wygodne buty i dobre chęci. Aby ją owocnie przeżyć, trzeba wiary i otwartego serca.

 

Ożywają pątnicze szlaki na Jasną Górę. Już niebawem w drogę wyruszy także Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W piątek 29 lipca pątnicy spotkają się w katedrze gnieźnieńskiej, by uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka. Później pomaszerują w kierunku Czerniejewa i dalej na Wrześnię, gdzie zaplanowano pierwszy nocleg. Podobnie jak w latach ubiegłych, w pielgrzymce weźmie udział ponad 20 grup „kolorowych” i „promienistych”. Wspólnie z nimi pójdzie także grupa „akademicka”. Grupy „kolorowe” wędrować będą wspólnie, spotykając się na codziennej Eucharystii, postojach i noclegach. Grupy „promieniste” pójdą oddzielnie, własnymi trasami, niemniej z tym samym duchowym programem i hasłem. W tym roku brzmi ono: „Z Maryją w komunii z Bogiem. Soli Deo per Mariam”.

 

Każdego dnia bliżej

Hasło nawiązuje z jednej strony do tematyki trwającego właśnie roku duszpasterskiego „W komunii z Bogiem”, z drugiej do postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, którego rok archidiecezja przeżywa i który wielokrotnie wskazywał, że dzięki Maryi można doświadczyć prawdziwej komunii z Bogiem – tłumaczy kierownik pielgrzymki ks. Dariusz Żochowski. Dodaje również, że przygotowując tematy poszczególnych konferencji, organizatorzy pielgrzymki starali się wskazać źródła tej komunii. – Zaczynamy od cnót Boskich, a więc wiary, nadziei i miłości. To na nich opieramy naszą relację z Bogiem. Dotkniemy także rzeczywistości sakramentalnej, a więc pochylimy się nad komunią z Bogiem przez chrzest, nawrócenie i pokutę, w tajemnicy Eucharystii. Zaplanowaliśmy również jeden dzień poświęcony Maryi jako nauczycielce komunii z Bogiem – dodaje ks. Żochowski.

 

Pod szczególną opieką

W tym roku pątnikom towarzyszyć będą dwaj wyjątkowi patroni: bł. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński. Każdego dnia przed modlitwą Anioł Pański odczytany zostanie fragment nauczania i życiorysu Prymasa Tysiąclecia. Natomiast w godzinie Apelu Jasnogórskiego uczestnicy pielgrzymki będą mieli sposobność przypomnieć sobie słowa papieża Polaka. Pątnicy będą się również modlić w intencji śp. ks. kan. Zenona Rubacha, niestrudzonego pielgrzyma, który współtworzył zorganizowane pielgrzymowanie w archidiecezji gnieźnieńskiej i przez blisko 40 lat uczestniczył w pielgrzymce. Nie zabraknie także pokrzepiającego biskupiego słowa i uśmiechu. Pielgrzymów w trasie odwiedzać będą bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak, a na Jasnej Górze, gdzie grupy dotrą 5 i 6 sierpnia, powita ich prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

www.ppag.pl

Wędrówkę pielgrzymów będzie można śledzić w internecie, na stronie www.ppag.pl. Prócz zdjęć i filmów z drogi znajdą się tam także m.in. teksty codziennych konferencji. Za pośrednictwem strony będzie można również przesłać intencje modlitewne. – Pielgrzymka to największe i najdłuższe diecezjalne rekolekcje. To także doskonała okazja, by doświadczyć żywego Kościoła i wspólnoty. Serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa, a tych, którzy nie mogą być z nami fizycznie, do duchowego towarzyszenia nam w drodze –  zachęca ks. Żochowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki