Logo Przewdonik Katolicki

Drogi do Boga

Grażyna Trzmielewska
Fot.

Stanęli z wiarą i ufnością przed Matką Bożą Licheńską, aby podziękować Jej za otrzymane łaski, zawierzyć siebie oraz prosić o wstawiennictwo u Syna, o dalszą opiekę i błogosławieństwo. Pielgrzymka uczniów klas VI PSP nr 1 w Radziejowie i ich nauczycieli do sanktuarium w Licheniu ma kilkuletnią tradycję.

 

 

 

W środę15 czerwca, idąc Golgotą, w ponadosiemdziesięcioosobowej grupie rozważaliśmy  stacje Drogi Krzyżowej. Następnie nawiedziliśmy bazylikę NMP Licheńskiej. Na początku  Eucharystii sprawowanej m.in. w intencji pielgrzymów i lekarzy ze wzruszeniem wysłuchaliśmy fanfar towarzyszących odsłonięciu Cudownego Obrazu. Witający pątników kapłan nawiązał do pobytu w sanktuarium wyjątkowych pielgrzymów: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II.

Homilia była poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: co to znaczy być chrześcijaninem? Jak żyć i postępować, aby zmieniać się pod czujnym okiem Boga? Kapłan starał się wyjaśnić młodzieży i pozostałym wiernym, że chrześcijanin to człowiek, który nieustannie pracuje nad sobą, zmaga się ze słabościami i grzechami, ćwiczy wolę z pomocą Boga. Post rozumiany w szerokim wymiarze, modlitwa – częsta rozmowa z Bogiem (współcześni chrześcijanie muszą wiele zmienić w jej rozumieniu) i jałmużna, czyli m.in. pomoc bliźniemu w przezwyciężaniu trudności materialnych, życzliwe wsparcie w życiowych problemach, przeżywane w świadomości, że Stwórca widzi wszystko, charakteryzują chrześcijanina i są drogami prowadzącymi do Boga.

Refleksje kaznodziei stanowiły rozwinięcie słów Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pielgrzymek do ojczyzny: „Być chrześcijaninem – to znaczy czuwać. Czuwać – to znaczy strzec wszelkiego dobra. Mieć wyostrzoną świadomość wartości, jakie zawierają się w życiu każdego człowieka”… „Człowiek jest powołany do zwycięstwa nad sobą, nad tym, co krępuje jego wolną wolę i czyni ją poddaną złu. Zwycięstwo oznacza życie w prawdzie, zdolność przebaczania, miłość bliźniego, rozwój duchowy”. „Nie ustawajcie w modlitwie. Trzeba się zawsze modlić, a nigdy nie ustawać. Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie”.  Cytowane słowa nasi uczniowie przeczytają w Myślach bł. Jana Pawła II do młodzieży: zbiorku wydanym na pamiątkę uroczystości dziękczynnych za beatyfikację.

Po Mszy św. był czas na wspólną fotografię upamiętniającą pobyt w Licheniu, na rozejrzenie się po okolicy sanktuarium z wysokości wieży, wreszcie na pokrzepienie ciała odrobiną słodyczy i zakup pamiątek. Jeszcze ostatnie spojrzenie na bazylikę, chwila refleksji i powrót do domu. Wróciliśmy radośni i pełni nadziei na dobrą przyszłość z błogosławieństwem Licheńskiej Pani.

Za rok w pielgrzymce udział weźmie kolejna grupa uczniów PSP nr 1 w Radziejowie. Również oni przeczytają napis widniejący na jednej z tablic: „Błogosławiony człowiek, który ma siłę swoją w Tobie, gdy o pielgrzymkach myśli”.


                                                          

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki