Logo Przewdonik Katolicki

Słowo Boże tworzy wspólnotę

Barbara Sawic
Fot.

Od 8 do 14 maja w Kościele w Polsce trwał III Tydzień Biblijny. Towarzyszące mu motto: Mów, o Panie, Twój Kościół Cię słucha, pochodzi z adhortacji apostolskiej Verbum Domini Ojca Świętego Benedykta XVI. Pod honorowym patronatem biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa w różnych miejscach naszej diecezji odbyły się celebracje i spotkania biblijne.


Od 8 do 14 maja w Kościele w Polsce trwał III Tydzień Biblijny. Towarzyszące mu motto: „Mów, o Panie, Twój Kościół Cię słucha”, pochodzi z adhortacji apostolskiej Verbum Domini Ojca Świętego Benedykta XVI. Pod honorowym patronatem biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa w różnych miejscach naszej diecezji odbyły się celebracje i spotkania biblijne.

 

 

Program, z pomocą osób dobrej woli, przygotował diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego ks. dr Marek Raszewski. Spotkania z żywym Słowem Boga odbywały się w klimacie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Nie sposób mówić o Słowie Boga, nie odnosząc się do kontekstu kulturowego, w którym Ono powstało – tłumaczył ks. Raszewski. Wyjaśnił, że  Tydzień Biblijny osadzony jest  w kontekście jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej, a treściami nawiązuje do idei zawartej w słowach: „W komunii z Bogiem”, które towarzyszą rokowi duszpasterskiemu. Zainaugurowany 8 maja Mszą św. w katedrze Tydzień stał się formą dziękczynienia Bogu za beatyfikację Jana Pawła II, papieża, patrona polskiego Dzieła Biblijnego.

W spotkaniu, które odbyło się we wtorek 10 maja w Lubrańcu, w dawnej synagodze z I poł. XVIII w. (obecnie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury), uczestniczył ks. biskup Wiesław A. Mering. Towarzyszył mu dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Radosław Nowacki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu ks. kanonik Waldemar Karasiński i inni księża. Obecni byli przedstawiciele władz Lubrańca z przewodniczącym Rady Miasta Kazimierzem Magosem i burmistrzem Krzysztofem Wrzesińskim. Z Wrocławia przyjechał prof. Andrzej Grodzicki, wnuk Marii i Bronisława Grodzickich: zasłużonych dla Kujaw, ostatnich właścicieli majątku Lubraniec. Licznie przybyła młodzież szkolna i inni zainteresowani tematyką spotkania mieszkańcy miasta.

W toku spotkania ks. Marek Raszewski wygłosił prelekcję pt. „Zapomniany świat żydowskiej tradycji modlitewnej”. On też, z towarzyszeniem grupy dzieci z Lubrańca, wykonał śpiew synagogalny modlitwy „Szema Izrael” (Pwt 6, 4–13). W mowie na zakończenie ks. biskup Mering odniósł się do Słowa Bożego w życiu i posłannictwie Kościoła oraz do pożytków wynikających z organizowania spotkań służących poznawaniu religii i kultury żydowskiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa judaików i wycinanek żydowskich, które tworzy Anna Ćwiklińska z Lubienia Kujawskiego. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Lubraniec był jedną ze „stacji” III Tygodnia Biblijnego. Tajemnice Pisma Świętego przybliżały również spotkania w parafiach: Wrząca Wielka, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, św. Bartłomieja Apostoła w Koninie, Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli oraz w WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Podczas modlitewnego spotkania na terenie byłego obozu zagłady w Chełmnie n. Nerem odśpiewano modlitwę kadisz: jedną z najważniejszych modlitw żydowskich, wysławiającą Imię Boże, wyrażającą poddanie się Jego woli oraz wzywającą rychłego nadejścia królestwa Bożego.

Zadaniem organizatorów Tygodnia Biblijnego jest propagowanie Pisma Świętego, ożywienie zainteresowania jego tematyką, zachęcanie wiernych do regularnego czytania i analizowania tekstów świętych ksiąg. Wydaje się, że w diecezji włocławskiej, z Bożą pomocą zadania te urzeczywistniono głównie dzięki wiedzy, charyzmie i niespożytej energii ks. Marka Raszewskiego. Zauważmy, że główny cel ewangelizacyjnego przedsięwzięcia określa motto III Tygodnia Biblijnego: mamy słuchać tego, co do każdego z nas mówi Bóg. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki