Logo Przewdonik Katolicki

Góralska wdzięczność za beatyfikację

Anna Karpiel-Semberecka
Fot.

Uroczystości zaplanowano niemal we wszystkich kościołach na Podhalu. Przygotowywane są koncerty, wystawy, spektakle, a nawet opera góralska. Natomiast stolica Podhala już od 1 maja będzie się mogła poszczycić kościołem pod wezwaniem bł. Jana Pawła II.

 

 


Miejsca pamięci

Kulminacyjnym punktem uroczystości w Nowym Targu będzie Msza św., podczas której kościół na Równi Szaflarskiej otrzyma wezwanie bł. Jana Pawła II. Najwyżej położona w Polsce parafia w Zębie postawiła już obelisk na szlaku papieskim w miejscu, w którym Jan Paweł II pobłogosławił wiernych. W dwóch zakopiańskich sanktuariach: na Krzeptówkach i na Olczy 1 i 8 maja zostaną poświęcone ołtarze ku czci Jana Pawła II. W pawilonie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem 31 maja zostanie otwarta Izba Pamięci. To właśnie w tym miejscu w czerwcu 1997 r. Jan Paweł II spotkał się z góralami, którzy złożyli mu pamiętny hołd. Sala papieska ze stałą ekspozycją pamiątek powstaje także w nowotarskim ratuszu.

 

Zachować wspomnienia

W związku z beatyfikacją powstało wiele inicjatyw mających na celu zgromadzenie i upublicznienie prywatnych zdjęć i wspomnień związanych z Janem Pawłem II i jego wizytami na Podhalu.

 Już ponad 100 zdjęć przekazanych przez nowotarżan trafiło do wirtualnej galerii. Został także ogłoszony konkurs literacki „Jan Paweł II w moim życiu” na najciekawsze świadectwa i wspomnienia – wyjaśnia Marcin Jagła z Urzędu Miasta Nowy Targ.

Również w Zakopanem na Krupówkach 30 kwietnia zostanie otwarta wystawa plenerowa zatytułowana „Jan Paweł II wśród nas” prezentująca zdjęcia z rodzinnych archiwów.

 

Muzyka i śpiew

Z okazji beatyfikacji powstaje góralska opera Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu. Autorem napisanego gwarą libretta jest Franciszek Łojas-Kośla z Poronina.

 Przy udziale ks. Władysława Zarębczana powstał pomysł, aby przez śpiew i muzykę góralską wyrazić wdzięczność za beatyfikację papieża i przybliżyć klimat jego pielgrzymek na Podhale. Jest to ogromne przedsięwzięcie, w którym bierze udział ponad 100 osób. Wszyscy mają wielki entuzjazm i chcą od siebie coś dać z okazji beatyfikacji – zaznacza ks. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium w Ludźmierzu i jeden z pomysłodawców opery.

 Kolejne akty przygotowuje Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, Zakopane z Kościeliskiem i Poroninem oraz Ludźmierz. 12 czerwca pierwsza część zostanie wystawiona w Zakopanem, potem kolejne w innych miejscowościach, a na końcu pokażemy całość – dodaje Józef Pitoń reżyserujący operę.

Również zespół regionalny „Regle” przygotowuje widowisko upamiętniające pobyt Ojca Świętego na Podhalu. Premiera odbędzie się 29 maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie.

 Pomysł zrodził się podczas pobytu zespołu w Watykanie na spotkaniu z ks. Zarębczanem. Wsparł nas w tym także ks. dziekan Franciszek Juchas. W ten sposób chcemy uczcić tak ważne dla nas wszystkich wydarzenie – mówi Maria Dawidek, kierownik „Regli”.

Fragmenty opery oraz widowiska Regle błogosławionemu Ojcu Świętemu będzie można obejrzeć już 1 maja podczas dziękczynnego spotkania modlitewnego, które odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki