Logo Przewdonik Katolicki

Czas czytania i słuchania

Błażej Tobolski
Fot.

Maraton Biblijny Biblia A i Ω rozpoczął się tradycyjnie, już po raz siódmy, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, 20 marca, w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych.

Maraton Biblijny – Biblia A i Ω rozpoczął się tradycyjnie, już po raz siódmy, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, 20 marca, w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych.

 


Pierwsze wersety Pisma Świętego z Księgi Rodzaju przeczytał ks. prof. Jerzy Szymik (na zdjęciu), poeta, a zarazem wykładowca teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Śląskim i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

 

Sięgajmy po Biblię

– Bierzemy udział w historycznym wydarzeniu na skalę całego kraju, gdyż jest to najstarszy Maraton Biblijny w Polsce – zauważył z kolei ks. Robert Korbik, opiekun Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, organizatora maratonu, inaugurując tegoroczne czytanie Pisma Świętego. Jednocześnie zachęcił wszystkich do częstszego sięgania po Biblię, zwłaszcza teraz, w Wielkim Poście, który jest czasem mającym zbliżyć nas na nowo do Boga.

Lektura Słowa Bożego podzielonego na 1500 części potrwa 22 dni i będzie się odbywała w różnych kościołach parafialnych na terenie naszej archidiecezji. Uczestnikom maratonu, którzy zapisywali się na czytanie konkretnego, pięciominutowego fragmentu, towarzyszy, jak zawsze, specjalne wydanie Pisma Świętego przygotowane przez Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha. Jest to tzw. Biblia Poznańska, opracowana pod kierunkiem nieżyjących już, wybitnych poznańskich biblistów, księży profesorów Michała Petera i Mariana Wolniewicza.

 

Co mówi do nas Bóg?

Bezpośrednio przed rozpoczęciem Maratonu Biblijnego ks. prof. Jerzy Szymik przewodniczył Mszy św. sprawowanej w ramach rekolekcji „Dla myślących – Społeczeństwo Myślące”. Wygłosił podczas niej konferencję pt. „Prymat Boga. Główna idea nauczania i teologii Benedykta XVI”. Zwrócił uwagę na to, że radykalne i absolutne pierwszeństwo Boga w myśleniu, życiu i urządzaniu świata jest „punktem ciężkości myśli” papieża, gdyż „wszystkie ludzkie odpowiedzi, które nie sięgają Boga, są za krótkie”. Jednak, jak zaznaczył ks. prof. Szymik, ten wymiar nauczania Benedykta XVI jest prawie nieobecny w mediach, a jedną z przyczyn tej nieobecności jest lęk przed nawróceniem. – Prawdy bowiem nie zniesie żadna bezbożna część naszego serca ani naszego świata, chyba że chce się nawrócić – przekonywał rekolekcjonista, tłumacząc tym samym ataki na papieża mające na celu ośmieszenie i wypaczenie jego nauczania.

Zaraz po Mszy św. większość „społeczeństwa myślącego” niestety wyszła z kościoła, nie czekając na początek Maratonu Biblijnego. Mimo że organizatorzy zachęcali do tego, by choć chwilę pozostać i jeszcze bardziej wsłuchać w to, co mówi do nas Bóg.

 

 


Parafie, w których czytane będzie Pismo Święte w kolejnych dniach trwania VII Poznańskiego Maratonu Biblijnego:

3.04., godz. 13–21.55 – pw. Narodzenia NMP (Tulce)

4.04., godz. 15–22.05 – pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. Nowina

5.04., godz. 15–18.31 – pw. św. Cyryla i Metodego, ul. Wigury

6.04., godz. 15–21.30 – pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi, Stare Żegrze

7.04., godz. 15–21.05 – fara poznańska

8.04., godz. 15–20.00 – pw. Świętego Krzyża, ul. Częstochowska

9.04., godz. 9–19.25 – pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela, ul. Mielżyńskiego (Swarzędz)

10.04., godz. 15.45–21.40 – pw. Nawiedzenia NMP, os. Bohaterów II Wojny Światowej

Szczegółowe informacje na: www.dm.archpoznan.org.pl.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki