Logo Przewdonik Katolicki

Krzyż w miejscach pamięci

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

Kilka tysięcy wiernych przeszło w niedzielę, 13 marca, ulicami Kalisza w 22. Drodze Krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób czas wielkopostnych rozważań Męki Zbawiciela.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się przy sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego ojców jezuitów, a przewodniczył mu biskup kaliski Stanisław Napierała. Trzymetrowy drewniany krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, więźniowie z Zakładu Karnego, strażacy, a także młodzież. Na trasie kaliskiej Drogi Krzyżowej znalazły się miejsca szczególnie wpisane w historię miasta. Jej początek to Ogrójec przy kościele ojców jezuitów, miejsce pamięci o ofiarach kolejnych systemów totalitarnych. Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej znajdowała się w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej zniszczono tysiące polskich książek; inna – w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Romana Pawłowskiego; jeszcze była usytuowana w miejscu, gdzie w 1997 r. Eucharystię sprawował Jan Paweł II. Wierni zatrzymali się również m.in. przy sanktuarium św. Józefa i pomniku Jana Pawła II. Rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej przygotował ks. dr Krzysztof Kowalik, biblista i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, a odczytał je Maciej Grzybowski, aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Nabożeństwo zakończyło się przy kościele pw. Świętej Rodziny, gdzie słowo do wiernych skierował biskup kaliski. Podkreślił w nim, że ślady krzyża, które pozostawia Droga Krzyżowa na ulicach miasta, będą „mocą odpędzającą złego ducha, który wszędzie chce wprowadzać swoje władztwo”. – Idź precz, szatanie, mocą Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego! Idź precz z tego miasta! – wołał bp Napierała. Życzył również miastu i całej diecezji „jak najlepszego wykorzystania tego czasu zbawiennego, jakim jest Wielki Post, aby przygotować się na spotkanie z Jezusem Chrystusem, aby do Niego przylgnąć i mocami Chrystusa powstać na nowo i z nadzieją iść ku przyszłości, którą jest niebo”.

 Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju Droga Krzyżowa odprawiana poza murami kościołów, która po raz pierwszy przeszła ulicami Kalisza 29 kwietnia 1990 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki