Logo Przewdonik Katolicki

Pod krzyżem z Maryją

Agnieszka Pytlik
Fot.

W II Diecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę połączonej z nocnym czuwaniem uczestniczyło ponad pięciuset pątników z diecezji bydgoskiej. Pielgrzymom towarzyszył niezwykły krzyż Jana Pawła II. Zgodnie z hasłem: A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego… wierni podczas pielgrzymki rozważali tajemnice krzyża i cierpienia.


W II Diecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę połączonej z nocnym czuwaniem uczestniczyło ponad pięciuset pątników z diecezji bydgoskiej.  Pielgrzymom towarzyszył niezwykły „krzyż Jana Pawła II”. Zgodnie z hasłem: „A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego…” wierni podczas pielgrzymki rozważali tajemnice krzyża i cierpienia.

 

 

 

Czerpanie z ciszy

Kolejna pielgrzymka przed nawiedzeniem kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji bydgoskiej rozpoczęła się Drogą Krzyżową, a podstawę rozważań stanowiły myśli związane z pontyfikatem Jana Pawła II. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji bydgoskiej ks. dr Sylwester Warzyński. –  Przyjeżdżamy tutaj, aby naszej Matce oddać to, czym żyjemy, nasze troski i kłopoty, a także radości. Jesteśmy tu, by się czegoś nauczyć. By spojrzeć Maryi w oczy i zaczerpnąć tego wszystkiego, czego w codziennym życiu nam brakuje. Kiedy patrzymy na naszą teraźniejszość widzimy, że brakuje nam ciszy, takiej ciszy, która jest w tej kaplicy – mówił kapłan.

Wieczorem wierni stanęli do Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził proboszcz parafii w Maksymilianowie ks. Roman Lidziński. – Najświętsza Pani Jasnogórska, przychodzimy do Ciebie świadomi wszystkich zagrożeń, jakich jesteśmy świadkami, jakich doświadczamy i wiemy, że jedyną drogą obrony przed nimi jest wierność Chrystusowi. Dzisiaj i każdego dnia chcemy uczyć się od Ciebie prawdziwej wierności. Tak jak Ty, która stałaś pod krzyżem do ostatniego drgnienia głosu Twego Syna – mówił kapłan.

 

Refleksja nad krzyżem

Adoracja w kaplicy Cudownego Obrazu trwała do samego rana. Rozważania przygotowała młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego „Kana”. Modlitwy prowadzone były przez poszczególne dekanaty.  Wpatrując się w Cudowny Obraz Matki Bożej, pielgrzymi czuwali na modlitwie różańcowej.

Ten wyjątkowy czas był okazją do tego, aby przypomnieć historię „ostatniego krzyża” Jana Pawła II, ale także zastanowić się nad własnym cierpieniem. – Dzisiejszy czas jest zaproszeniem do refleksji o sensie krzyża. Świat bez krzyża jest światem bez miłości. W czasie naszej pielgrzymki spoglądamy na niezwykły krzyż, który Jan Paweł II trzymał w swoich rękach w ten ostatni przed swoją śmiercią Wielki Piątek. Są krzyże ogromne, metalowe, przydrożne, maleńkie. Są też te najcięższe, bo żywe. Często zrzucamy krzyż z ramion, bo bez niego jest nam wygodniej. Jednak to krzyż jest bramą –  podkreślił inicjator pielgrzymki ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy.

Pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej diecezję, księdza biskupa, kapłanów, wszystkich diecezjan, swoje parafie oraz codzienne życie. Dla wielu to część tradycji, która rodzi się w naszej młodej diecezji. To ogromny trud, który jednak warto podjąć, bo ważna jest nasza obecność i wspólne trwanie na modlitwie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki