Logo Przewdonik Katolicki

Spotkanie w "Cafe Misja"

Błażej Tobolski
Fot.

Tydzień Misyjny przeżywany w Poznaniu był okazją do wspólnej modlitwy i niezwykle interesujących spotkań.

 

 

Podczas Tygodnia Misyjnego odbywającego się pod hasłem „Misje – Świadectwo miłości i komunii”, codziennie, od poniedziałku do piątku (24–29 października) w Bazylice Farnej w Poznaniu odmawiany był Różaniec Misyjny. Następnie odprawiana była Msza św. w intencji misji i misjonarzy, czyli także w intencjach nas wszystkich, bowiem jako chrześcijanie jesteśmy, bez wyjątku, powołani do tego, aby głosić Ewangelię aż po krańce ziemi. Natomiast po Eucharystii jej uczestnicy przechodzili do znajdującej się tuż obok fary „Cafe Misja”. Przyciągał ich tam nie tylko zapach wyśmienitej kawy, ale przede wszystkim ciekawy program o tematyce misyjnej.

We wtorkowy wieczór, 26 października, spotkanie w „Cafe Misja” poprowadził Jarosław Czyżewski, autor książki pt. Dzieci żołnierze we współczesnych konfliktach zbrojnych, pierwszej w języku polskim całościowej analizy zjawiska dzieci żołnierzy. Jarosław Czyżewski jest obecnie klerykiem III roku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i członkiem Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM). Prelegent podczas przygotowanego pokazu multimedialnego podkreślił, że„według ostatniego raportu przygotowanego przez Koalicję na rzecz zaprzestania wykorzystywania dzieci żołnierzy, w latach 2004–2007 około 250 tys. dzieci walczyło w 19 konfliktach zbrojnych na świecie”. Jednocześnie przypomniał, że jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90. XX w., dzieci żołnierzy były także obecne w Europie: w Irlandii Północnej i na Bałkanach. Przeciwdziałanie temu nieludzkiemu zjawisku, jak zauważył Jarosław Czyżewski, to sprawa bardzo trudna i złożona. Potrzebna jest tu z pewnością wytrwała modlitwa oraz uświadamianie i wyczulanie ludzi na ten problem.

 

 


Tydzień Misyjny w Poznaniu zorganizowali: parafia farna, AKM i „Cafe Misja”.

 

 


Poznańskie obchody Tygodnia Misyjnego rozpoczęły także świętowanie stulecia Katolickiego Akademickiego Ruchu Misyjnego. Zapoczątkowało go na świecie założenie 21 listopada 1910 r. w Münster pierwszego uniwersyteckiego Koła Misyjnego. W Polsce zaistniał 15 lat później na Uniwersytecie Poznańskim. Te tradycje kontynuuje obecnie poznański AKM będący organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym UAM. Za cel stawia sobie popularyzację wiedzy misjologicznej oraz formację duchową własnych członków. AKM-owicze starają się także coraz lepiej poznawać, czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce, m.in. dzięki organizowanym od 2007 r. tzw. „doświadczeniom misyjnym”. W ich ramach odbyli oni wyjazdy misyjne do Kazachstanu, na Wyspy Zielonego Przylądka i do Ziemi Świętej. Więcej o działalności AKM na: www.misja.info.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki