Logo Przewdonik Katolicki

Pięć kolorów Różańca

PK
Fot.

Ks. dr Ambroży Andrzejak, sekretarz Komisji Misyjnej w archidiecezji poznańskiej:

 

– Sługa Boży Jan Paweł II prosił, abyśmy odmawiali „Różaniec Misyjny w intencji pokoju i ewangelizacji świata”. Szczególną okazją do modlitwy różańcowej za dzieło ewangelizacji, za misjonarzy i prowadzone przez nich misje jest obchodzony w Kościele od 24 do 30 października Tydzień Misyjny.

Światowy Różaniec Misyjny zapoczątkował w przemówieniu radiowym 11 lutego 1951 r. abp Fulton Sheen, dyrektor krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w USA. A tak pisał o nim Jan Paweł II w 2003 r. w przesłaniu z okazji 160. rocznicy powstania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci: „Bardzo piękny jest Różaniec Misyjny: jeden dziesiątek, biały, jest za starą Europę, aby potrafiła odzyskać tę ewangeliczną moc, która dała początek tak wielu Kościołom; dziesiątek żółty jest za Azję, tryskającą życiem i młodością; dziesiątek zielony jest za Afrykę, udręczoną, lecz otwartą na Dobrą Nowinę; dziesiątek czerwony jest za Amerykę, będącą obietnicą nowych sił misyjnych; dziesiątek niebieski za Oceanię, która oczekuje na większe rozpowszechnienie Ewangelii”.

 

 


Misyjne rocznice

 

100 lat temu...

21 listopada 1910 r. na uniwersytecie w Münster założono pierwsze Koło Misyjne, co przyjmuje się za początek Katolickiego Akademickiego Ruchu Misyjnego; w Polsce ruch ten zapoczątkowało powstanie Kółka Misyjnego na Uniwersytecie Poznańskim 6 grudnia 1925 r.; 20 stycznia 1927 r. odbyło się zebranie inauguracyjne Akademickiego Koła Misyjnego Uniwersytetu Poznańskiego.

 

40 lat temu...

8 maja 1970 r. wyjechał na misje pierwszy kapłan z archidiecezji poznańskiej ks. Wojciech Kosowicz pochodzący z parafii pw. św. Mikołaja w Lesznie; pracował w Brazylii jako misjonarz Fidei Donum (Dar Wiary), a obecnie posługuje w USA.

30 listopada 1970 r. abp Antoni Baraniak wydał dekret ustanawiający Archidiecezjalną Komisję Misyjną, której pierwszym przewodniczącym został ks. prał. Czesław Pawlaczyk.

 

35 lat temu...

24 listopada 1975 r. odbyło się inauguracyjne zebranie Dekanalnych Referentów Misyjnych powołanych w każdym dekanacie archidiecezji w myśl Statutów Synodu Poznańskiego z 1968 r.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki