Logo Przewdonik Katolicki

Rok Fryderyka Chopina. Promieniowanie

Dariusz Racinowski
Fot.

Obchody Roku Chopinowskiego nie są domeną wyłącznie świata muzycznego. Spowodowały rezonans w całym życiu kulturalnym Polski, również w nauce. Przejawem takiego promieniowania jest skromna uroczystość, która 3 października odbyła się w Brdowie.


 

 

Piotr Mysłakowski i Andrzej Sikorski, genealodzy, którzy od kilkunastu lat prowadzą badania nad rodziną i otoczeniem Chopina, po żmudnych poszukiwaniach odkryli, że Jakub Krzyżanowski, dziadek Fryderyka Chopina ze strony matki, zmarł 29  października 1805 r. w Świętosławicach. Miejscowość ta należy do parafii św. Wojciecha w Brdowie. Jako jedno z prawdopodobnych miejsc pochówku badacze wskazali  wnętrze świątyni parafialnej, a konkretnie jej podziemie. Jak wiadomo, pod posadzką chowano osoby wybitnie zasłużone dla lokalnego Kościoła; w Brdowie tego rodzaju pochówek miał jeden z członków rodu Skarbków. Skarbkowie,  właściciele dóbr izbickich, utrzymywali dobre kontakty z paulinami w Brdowie. Stąd przypuszczenie, że mogli zabiegać, by pod posadzką świątyni pochowany został również Jakub Krzyżanowski, jeden z ich najbliższych, najwierniejszych pracowników. Wszak jako administrator dóbr Skarbków służył tej rodzinie przez 25 lat, do czasu sprzedaży przez nich dóbr w Izbicy Kujawskiej-Zagrodnicy i przeniesieniu się do Żelazowej Woli. Jako inne prawdopodobne miejsca pochówku Mysłakowski i Sikorski wskazują cmentarz wokół kościoła parafialnego i tzw. nowy cmentarz. Wspomnijmy, że plonem dociekań genealogów w tym zakresie są książki: „Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość” oraz „Chopinowie. Krąg rodzinno-towarzyski”.

W Roku Fryderyka Chopina, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w porozumieniu z proboszczem parafii o. Stanisławem Go OSPPE, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej postanowiło zrekonstruować na cmentarzu parafialnym symboliczny nagrobek dziadka kompozytora. Pomysłodawcom przyświecała idea, aby mieszkańcy, pielgrzymi i goście, którzy coraz liczniej odwiedzają Brdów, mogli się zatrzymać nad mogiłą, pomodlić się,  zapalić znicz, położyć kwiaty... i pomyśleć. O Jakubie Krzyżanowskim, ale i o jego genialnym wnuku. 

Wspomniana na wstępie uroczystość zgromadziła na cmentarzu sporą grupę osób. Ojca proboszcza, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, brdowian i mieszkańców Babiaka przywitał prezes TPZB Piotr Królikowski. Po obrzędzie poświęcenia, którego dokonał o. Stanisław Go, w pobliskiej szkole odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie Królewskim. Natomiast związki Jakuba Krzyżanowskiego z Brdowem krótko przedstawił piszący te słowa.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej zaprasza czytelników do odwiedzania naszej małej ojczyzny. Niebawem, w sobotę 23 października, na brdowskim skwerze zostanie  odsłonięte popiersie Fryderyka Chopina. Obchody rozpoczną się o godz. 12, Mszą św. w intencji kompozytora.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki