Logo Przewdonik Katolicki

Szukajcie mądrości

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Do zdobywania nie tylko wiedzy, ale i mądrości zachęcał kleryków prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie.

 

 

Radosne Gaudeamus zabrzmiało w sobotę 2 października. Wzorem lat ubiegłych uroczystości inaugurujące kolejny rok nauki i formacji rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. Po Eucharystii wszyscy przeszli do auli gnieźnieńskiego seminarium duchownego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. – W tym roku waszej formacji przyświecać będą słowa św. Pawła z Listu do Filipian: „Jawicie się jako źródła światła w świecie”. Aby takim być, nie wystarczy zdobywać wiedzę. Trzeba także poszukiwać mądrości – mówił prymas Polski, dodając, że być wykształconym człowiekiem nie zawsze znaczy być mądrym. Przypomniał również, że mądrość to specjalny dar Boży pozwalający dobrze administrować zdobytym wykształceniem. – O ten dar trzeba się nieustannie modlić – podkreślił.

 

Chrześcijanin = świadek

Do hasła tegorocznej formacji nawiązał także rektor gnieźnieńskiego PWSD ks. dr Wojciech Rzeszowski. Jak stwierdził, metafora z Listu św. Pawła dobrze ukazuje rolę, jaką chrześcijanie mają do spełnienia we współczesnym świecie. – Pierwszą misją chrześcijan jest nie tyle działanie, ile bycie tym, kim naprawdę są, nosicielami Bożego światła. Ta droga przeżywania własnej tożsamości jest jednocześnie formą apostolatu. W tym sensie odczytujemy dziś przesłanie hasła, które, choć skierowane do wszystkich chrześcijan, to jednak dla nas, kapłanów jest szczególnie ważne. Na mocy sakramentu święceń mamy upodobnić nasze życie do stylu życia Jezusa, bo tylko wtedy będziemy mogli prawdziwe służyć, przedłużać Jego obecność na ziemi i w przejrzysty sposób o Nim świadczyć – tłumaczył rektor seminarium.

Przyznał również, że w świecie, w którym żyjemy, w obliczu wielkiej erozji duchowych wartości, w dobie tak licznych przemian społecznych i kulturowych, w kontekście bolesnych i gorszących tragedii z udziałem kapłanów, o których tak wiele się mówi, taka obecność jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna.

 

Relikwie dla wspólnoty

W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym i Prymasowskim Instytucie Teologicznym uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci służby zdrowia i służb mundurowych, rektorzy gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów duchownych i zakonnych z sąsiednich diecezji. Obecny był również prymas senior abp Henryk Muszyński oraz gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś. Uczestnicy uroczystości wysłuchali sprawozdania wicerektora seminarium ks. dr. Macieja Olczyka z ubiegłorocznej działalności PWSD oraz wykładu inauguracyjnego ks. dr. Tomasza Głuszaka na temat ewangelizacji w zglobalizowanym świecie. Byli również świadkami ślubowania kleryków pierwszego roku, którym abp Józef Kowalczyk wręczył indeksy. W tym roku formację seminaryjną rozpoczyna sześciu młodych ludzi z parafii pw.: św. Michała w Gnieźnie, Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie, Świętego Ducha w Inowrocławiu, Świętej Trójcy w Słaboszewie, Wniebowzięcia NMP we Wrześni oraz św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Wspólnota seminaryjna otrzymała także od parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie relikwie św. Hieronima. Relikwie te należały do nieżyjącego już długoletniego proboszcza w Strzałkowie śp. ks. Alfonsa Billerta, który otrzymał je od Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki