Logo Przewdonik Katolicki

Poszukiwanie radości doskonałej

Konstanty Miciński
Fot.

Uroczysta Eucharystia była głównym punktem II Pielgrzymki Osób Konsekrowanych do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskej Róży Duchownej w Gostyniu.

 

 

W spotkaniu modlitewnym, które odbyło się 25 września na Świętej Górze wzięło udział blisko trzystu przedstawicieli żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych z archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji bydgoskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej.

Podczas wspólnej modlitwy brewiarzowej i adoracji Najświętszego Sakramnetu zawierzali oni Matce Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, czczonej na tym miejscu już w XII w., swoje zgromadzenia i podejmowane przez nie dzieła. Zwieńczenie pielgrzymki osób konsekrowanych była Msza św., której w Bazylice Świętogórskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

W wygłoszonej homilii do członków wspólnot zakonnych metropolita poznański zauważył, że wezwanie do radości zawarte w dzisiejszym czytaniu liturgicznym z rozdziału 11 Księgi Koheleta (rozdz. 11), „na pewno jest potrzebne także w zakonach i zgromadzeniach” podkreślając jednocześnie, że oprócz radości fizycznej i duchowej trzeba szukać czegoś głębszego, „radości, która płynie z poznania prawdy”.

Jako wzór człowieka pokazującego „na czym polega to poszukiwanie wewnętrznej, doskonałej radości, które płynie z prawdy i daje wolność”, kaznodzieja podał beatyfikowanego 19 września przez Benedykta XVI kard. Johna Henry’ego Newmana. Abp Gądecki zwrócił też uwagę na słowa, które za swoje motto przyjął kard. Newman: „Serce mówi do serca”. Tłumacząc ich sens stwierdził, że „doświadczenie naszego życia chrześcijańskiego będące najgłębszym pragnieniem naszej duszy, zwraca się do samego serca Bożego i łączy się w komunii serc”. – Zdobyć tę zdolność przemawiania do samego serca Boga, to jest coś, co powinno towarzyszyć wszystkim zakonnikom – podkreślił arcybiskup. Zaznaczył również, że jest to przykład tego, iż „wierna modlitwa, która jest uczciwie i żarliwie praktykowana”, „zwraca nas do niewidzialnego światła w każdej porze, w każdym miejscu i w każdej potrzebie”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki