Logo Przewdonik Katolicki

Pożegnanie ks. prof. Antoniego Lewka

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

24 lipca w Ostrowie Wlkp. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Antoniego Lewka, zasłużonego naukowca i wychowawcy.

 

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. NMP Królowej Polski przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kolega z czasów seminaryjnych śp. ks. Antoniego Lewka.

 

Świadectwo życia

Homilię wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie ks. prof. Stanisław Dziekoński. Kaznodzieja przypomniał słowa będące modlitwą często wypowiadaną przez ks. Lewka: „Jezu, w Tobie żyję, Jezu, w Tobie umieram, Jezu, Twój jestem w życiu i śmierci”. Jak podkreślił, słowa te spinają całe życie zmarłego kapłana, którym dawał on świadectwo o tym, że Bóg jest prawdą i miłością. Podziękował również zmarłemu za wielkie zaangażowanie w pracę naukową.

 

Głosić Chrystusa w mediach

Pod koniec Mszy św. przemówił kard. Zenon Grocholewski, który podkreślił, że z księdzem Antonim łączyła go wieloletnia przyjaźń. Przypomniał też, że dla ks. prof. Lewka bardzo ważna była ewangelizacja. – Śp. Antoni nie tylko ewangelizował przez słowo, katechezę, homilie, ale jeszcze bardziej przygotowywał ludzi do tej pracy. Przygotowywał studentów do właściwego korzystania z mediów, właściwej ich oceny i do tego, by uczestniczyli w środkach masowego przekazu, głosząc tam Chrystusa. Znany był również z szerzenia kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – zauważył kard. Grocholewski.

 

Przewodnik duchowy

W imieniu rodziny głos zabrał siostrzeniec zmarłego kapłana Mirosław Falis, który zaznaczył, że księdza Antoniego traktowali jak przewodnika duchowego. – Wujek był dla nas wzorem pracowitości, skromności i serdeczności. Swoim zaangażowaniem w sprawy Kościoła i Ojczyzny uczył nas patriotyzmu. Podziwialiśmy jego ciekawość świata, młodość ducha i sprawność umysłu – mówił Mirosław Falis. Odczytał on również testament duchowy śp. ks. Lewka spisany 25 czerwca 2010 r. Ksiądz profesor, będąc ciężko chorym, pożegnał się w tym testamencie z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, dziękując także za troskę, jakiej doświadczył w czasie choroby.

Śp. ks. prof. Antoni Lewek został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wlkp.

 

Ks. prof. Antoni Lewek był kapłanem archidiecezji poznańskiej. Studia specjalistyczne w zakresie homiletyki odbył w Akademii Teologii Katolickiej (ATK, od 1999 r. UKSW) w Warszawie (1967-1971) oraz w Institut fur Katechetik und Homiletik w Monachium (1971-1973). Był m.in. inicjatorem i organizatorem nowej specjalności studiów na Wydziale Teologicznym ATK: Teologii Środków Społecznego Przekazu, a od 2002 r. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Był też inicjatorem i organizatorem, a od 2009 r. przewodniczącym, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki