Logo Przewdonik Katolicki

Roztocze i Lubelszczyzna

PK
Fot.

Mozaika złotych pól, cienistych lasów o żywiczym zapachu, zielonych wzgórz, pofałdowanych pagórków lessowych i kryształowo czystych rzek to najkrótsza charakterystyka geograficzna tych krain, położonych w pd-wsch. części Polski.


Mozaika złotych pól, cienistych lasów o żywiczym zapachu, zielonych wzgórz, pofałdowanych pagórków lessowych i kryształowo czystych rzek – to najkrótsza charakterystyka geograficzna tych krain, położonych w pd-wsch. części Polski. Trzeba jeszcze dodać, że piękno krajobrazu potęgują tu ukryte stare kapliczki, cerkwie, kościoły, mykwy i kirkuty. Specyficzna atmosfera miast i miasteczek, np.: Szczebrzeszyna, z jego nieodłącznym chrząszczem, któremu mieszkańcy wystawili nawet pomnik, Krasnobrodu z barokowym zespołem klasztornym dominikanów, w którego zabudowaniach mieści się też Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Zwierzyńca, gdzie mieszkała Marysieńka, Zamościa zwanego „Padwą Północy”, Lublina, pełnego wspaniałych zabytków, którego stare mury przechowały wspomnienia potęgi czasów Piastów i Jagiellonów urzeka niejednego turystę. Leniwie podążając uliczkami, ścieżkami i parkowymi alejkami np. siedziby Zamoyskich – Kozłówki ma się nieodparte wrażenie, że zegarki zwalniają tutaj bieg, pozwalając tym samym na kontemplację przyrody, przejrzenie kart historii i wsłuchanie się w szum lasów i pól.

 

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Szewczyk

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki