Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o pomoc dzieciom

Hanna Puchalska
Fot.

Odpowiada ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej

W jaki sposób Caritas pomaga dzieciom?

- Caritas prowadzi bardzo szeroką działalność w ciągu całego roku. Jedną z ważniejszych jest pomoc stypendialna. Dzieli się ona na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są stypendia socjalne, realizowane w poznańskim oddziale Caritas. Drugim rodzajem pomocy stypendialnej jest ogólnopolski projekt „Skrzydła”. Oprócz tego Caritas prowadzi wiele akcji dofinansowania, np. leczenia, rehabilitacji, organizowanie warsztatów. Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi ponadto świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe oraz poradnie psychologiczne, pedagogiczne i rodzinne. Od ubiegłego roku prowadzi specjalistyczny ośrodek leczenia i terapii uzależnień od środków psychoaktywnych dla młodzieży na poziomie wieku gimnazjalnego i licealnego do 21. roku życia.

Na czym polega akcja „Skrzydła”?

- Jak sama nazwa wskazuje, program ten ma na celu objęcie troską i opieką dzieci i młodzież niczym skrzydłami lub też jest to jakby dodanie skrzydeł na lepszy start. Służą temu fundowane przez firmy stypendia. Mają one pomóc w starcie życiowym i zawodowym. Jest to wsparcie, które zarówno obejmuje pomoc w zdobywaniu wiedzy szkolnej, jak i daje szansę dzieciom na rozwijanie własnych uzdolnień i pasji. Akcja jest finansowana głównie przez duże zakłady, dzięki temu pomoc dla tych dzieci jest naprawdę kompleksowa. W naszej diecezji bierze udział w tym programie około 50 dzieci.

Czym charakteryzuje się „Wakacyjna akcja Caritas”?

- „Wakacyjna akcja Caritas” stara się umożliwić dzieciom i młodzieży letni wypoczynek na obozach, koloniach i wycieczkach. Ale jest to wypoczynek z Bogiem, z dobrymi zasadami życia i mający program formacyjny. W tym roku będzie on przebiegać pod hasłem: „I tak warto żyć”. Centrum Formacyjno-Administracyjne Caritas Arch. Poznańskiej organizuje wyjazdy w wakacje dla około 1000 dzieci. Dodatkowo Caritas Archidiecezji Poznańskiej dofinansowuje parafialne wyjazdy dla dzieci. W tym roku dotacje obejmą ponad 9500 dzieci.

Rozmawiała

Hanna Puchalska

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki