Logo Przewdonik Katolicki

Umiejętności i funkcje w służbie ministranta

Patryk i Szymon
Fot.

Dlaczego ministranci biorą udział w różnego rodzaju kursach i rekolekcjach? Diecezjalni duszpasterze dbają o ministrantów, aby mieli oni możliwość poszerzania swojej wiedzy na temat służby ministranckiej. Organizowane kursy pozwalają młodym ludziom na zdobycie nowych wiadomości z zakresu liturgii, a przez to na dokładniejsze poznanie Mszy świętej i jeszcze głębsze...

Dlaczego ministranci biorą udział w różnego rodzaju kursach i rekolekcjach?

Diecezjalni duszpasterze dbają o ministrantów, aby mieli oni możliwość poszerzania swojej wiedzy na temat służby ministranckiej. Organizowane kursy pozwalają młodym ludziom na zdobycie nowych wiadomości z zakresu liturgii, a przez to na dokładniejsze poznanie Mszy świętej i jeszcze głębsze zaangażowanie się w jej przygotowanie.

Bardzo ważne jest, aby ministrant nie ograniczał swojej działalności w kościele do podawania ampułek, rozkładania korporału czy sprzedawania prasy katolickiej. Z roku na rok powinien on brać udział w formowaniu siebie samego poprzez zdobywanie kolejnych umiejętności dostosowanych do jego wieku. Owocem tego powinna być coraz piękniejsza liturgia w danej wspólnocie parafialnej.

 

Jakie typy kursów proponują duszpasterstwa diecezjalne?

W naszej archidiecezji organizujemy kilka rodzajów rekolekcji i kursów dla ministrantów. Zazwyczaj odbywają się one podczas letnich lub zimowych wakacji, w ośrodkach rekolekcyjnych. Po 1 klasie gimnazjum ministrant może uczestniczyć w kursie lektorskim, po ukończeniu którego ma on prawo czytać Słowo Boże podczas Eucharystii. Ten kurs organizowany jest także w ciągu roku szkolnego, w weekendy. Jako uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może uczestniczyć w kursie ceremoniarza, w naszej diecezji składającego się z dwóch stopni. Ministrant pełniący funkcję ceremoniarza dba o przebieg całej liturgii i to on powinien odpowiadać za to, by pozostali ministranci w sposób prawidłowy sprawowali swoje zadania.

Ponadto organizowany jest, także dwustopniowy, kurs komentatora liturgicznego, podczas którego młody człowiek nabywa umiejętność tworzenia modlitwy powszechnej oraz komentarzy do poszczególnych części Mszy świętej.

Warto też dodać, że od niedawna organizujemy rekolekcje dla młodszych ministrantów, którzy zdobywają oni funkcje ministranta ołtarza, światła i kadzidła.

 

Rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

Szymon Puchalski

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki