Logo Przewdonik Katolicki

Co po maturze? (cz.1)

Patryk i Szymon
Fot.

Jakie kierunki studiów są aktualnie najbardziej popularne? Aktualnie najpopularniejszymi kierunkami są pedagogika, psychologia, informatyka, architektura. Wciąż triumfy święci zarządzanie i marketing. Są to tzw. kierunki przyszłości. Moim zdaniem nie jest najistotniejsze to, jakie kierunki są najbardziej oblegane, czy to na który jest się najtrudniej dostać. Najważniejsze...

Jakie kierunki studiów są aktualnie najbardziej popularne?

Aktualnie najpopularniejszymi kierunkami są pedagogika, psychologia, informatyka, architektura. Wciąż triumfy święci zarządzanie i marketing. Są to tzw. kierunki przyszłości. 

Moim zdaniem nie jest najistotniejsze to, jakie kierunki są najbardziej oblegane, czy to na który jest się najtrudniej dostać. Najważniejsze jest zainteresowanie danym wydziałem czy specjalnością. Jeżeli ktoś idzie na psychologię, bo fascynuje go człowiek i mechanizmy jego postępowania, to ma spore szanse aby się dostać (pomijając kryteria formalne). Natomiast jeżeli ktoś idzie na takie studia z innych pobudek, to nawet jeżeli się dostanie to będzie marnym fachowcem, co utrudni mu znalezienie pracy.

 

Absolwenci jakich kierunków są najbardziej potrzebni na rynku pracy?

Bardzo potrzebni są inżynierowie. Niestety młodzież boi się studiów na politechnikach. Maturzyści częściej wybierają studia humanistyczne, bo wydają się być łatwiejsze.

Na kierunki techniczne zazwyczaj można się dostać bez większych problemów, lecz nie są to proste studia.

Natomiast bardzo łatwo można potem znaleźć pracę. Firmy wyszukują przyszłych inżynierów już na trzecim roku studiów. Wielu studentów ma więc już zapewnioną dobrą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę przed ukończeniem studiów.  

 

Czym kierować się podczas wyboru studiów?

Gdy maturzysta nie wie jaki wybrać kierunek przyszłych studiów, nie ma też konkretnej pasji zalecam mu przyjrzenie się trendom na rynku pracy. Musi także określić czy jest humanistą czy bardziej umysłem ścisłym (choć większość młodych rozpoznaje to już wcześniej). Kolejną rzeczą jest dokładne zapoznanie się z ofertą  rynku edukacyjnego. Duża część młodzieży nie ma  pojęcia, co proponują uczelnie, zarówno państwowe, jak i prywatne. Te same lub pokrewne kierunki znajdziemy w wielu różnych szkołach wyższych. Istotna jest jednak specyfika uczelni, ponieważ między nimi istnieje sporo różnic, szczególnie dotyczących praktycznego przygotowania do zawodu.

Ważne jest także zapoznanie się ze specyfiką pracy w danym zawodzie czy na konkretnym stanowisku.

 

Z Magdaleną Olszowa - pedagogiem, doradcą zawodowym,

rozmawiali:

Szymon Puchalski

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki