Logo Przewdonik Katolicki

Kije golfowe dla kobiet

PK
Fot.

28 kwietnia minie 100. rocznica urodzin niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który zasłynął z działań zmierzających do uratowania żydowskich pracowników swojej fabryki w Krakowie. Decydującym momentem dla Schindlera była likwidacja krakowskiego getta, po której rozpoczął się wywóz Żydów do obozów koncentracyjnych. Chcąc...

 

28 kwietnia minie 100. rocznica urodzin niemieckiego przemysłowca – Oskara Schindlera, który zasłynął z działań zmierzających do uratowania żydowskich pracowników swojej fabryki w Krakowie. Decydującym momentem dla Schindlera była likwidacja krakowskiego getta, po której rozpoczął się wywóz Żydów do obozów koncentracyjnych. Chcąc uchronić swoich pracowników, Schindler przekupywał niemieckich żołnierzy, a nawet zdołał wydostać ich z obozu Auschwitz-Birkenau. Po wojnie Instytut Yad Vashem uhonorował go medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na cmentarzu na górze Synaj w Jerozolimie. W 1993 roku Steven Spielberg nakręcił film pt. „Lista Schindlera”, który nagrodzono aż siedmioma Oskarami.

 

 

Sama chęć poprawy swojego stanu zdrowia jest niewystarczająca. To, co naprawdę motywuje człowieka do podjęcia działań na tym polu, to uzyskanie korzyści finansowej. Badania przeprowadzone na niemalże 30 tysiącach pracowników w 2003 roku wykazują, iż ubezpieczenia zdrowotne kosztują pracodawców 226 bilionów dolarów rocznie. Stąd coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie specjalnych programów zdrowotnych umożliwiających nagradzanie bądź karanie finansowe swoich pracowników za systematyczną poprawę stanu zdrowia. Nałogowy palacz, który wykaże się roczną abstynencją, może zarobić nawet 300 dolarów.

 

Większość badań genetycznych dotyczy rzadkich chorób, jak np. mukowiscydozy. Do tej pory były wykonywane w specjalistycznych laboratoriach. Obecnie jednak coraz więcej firm internetowych oferuje swoim klientom przeprowadzenie takich badań w celu zdiagnozowania potencjalnego ryzyka pojawienia się choroby Alzheimera czy cukrzycy, zwłaszcza jeśli występowały one w rodzinie. Popularność takich wirtualnych klinik spotyka się jednak z ostrą krytyką ze strony środowiska medycznego. Lekarze podkreślają, iż takie badania nie są kompletne, bowiem oprócz badania DNA nie bierze się pod uwagę innych czynników, jak np. stylu życia.   

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki