Logo Przewdonik Katolicki

Być jak ?Miss Bimbo?

PK
Fot.

To bardzo pobieżna charakterystyka najnowszej gry Miss Bimbo, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii miesiąc temu. Na pierwszy rzut oka to niewinna gra, co więcej, nie brakuje głosów, zwłaszcza ze strony jej autorów, iż uczy ona młodych graczy zdobywania potrzebnych w życiu codziennym umiejętności, jak np. opiekowanie się drugą osobą. W ubiegłym...

To bardzo pobieżna charakterystyka najnowszej gry „Miss Bimbo”, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii miesiąc temu.

Na pierwszy rzut oka to niewinna gra, co więcej, nie brakuje głosów, zwłaszcza ze strony jej autorów, iż uczy ona młodych graczy zdobywania potrzebnych w życiu codziennym umiejętności, jak np. opiekowanie się drugą osobą. W ubiegłym roku wywołała falę krytyki we Francji, co w ostateczności doprowadziło do jej zlikwidowania. Obecnie i na Wyspach spotkała się ze stanowczą rekcją ze strony zaniepokojonych o swoje dzieci rodziców.

 

Siedem żyć

Gry komputerowe pojawiły się około lat 60. w Stanach Zjednoczonych, zaś w Polsce na przełomie lat 80. i 90. Jest to zjawisko niezwykle dynamiczne, stąd brakuje aktualnych danych co do rzeczywistego ich wpływu na zachowanie i psychikę gracza. Amerykańscy naukowcy dowiedli jednak, ich szkodliwość gier komputerowych jest niemalże nieodwracalna, zwłaszcza gdy dotyczy gracza w młodym wieku. Nieograniczona liczba godzin spędzonych przy komputerze może powodować trudności z koncentracją, zaburzenia snu, nerwowość, niekontrolowane wybuchy gniewu. Jest ona niezwykle atrakcyjna dla młodego człowieka. Nierzadko dzięki znajomości najnowszych gier, dołącza on do grupy zafascynowanych komputerami chłopaków w klasie, jest akceptowany. Gra komputerowa oddziałuje na wszystkie zmysły, nęci nie tylko wyszukaną grafiką, daje wrażenie autentycznego „bycia” jej głównym bohaterem. Kreuje świat nierzeczywisty, ale z drugiej strony niezwykle atrakcyjny, daje poczucie nieśmiertelności, władzy nie tylko nad własnym życie, ale i często nad życiem innych. Nic tu nie jest zabronione, by zdobyć cel, można posługiwać się wszystkimi dostępnymi środkami.

 

Teraz płeć piękna

Przyzwyczailiśmy się do tego, iż gry komputerowe są domeną chłopców. Dotychczas też większość z nich była dostępna wyłącznie w sprzedaży, dzięki czemu mogły podlegać kontroli. Dziś dystrybutorzy zamieniają nie tylko sklep na Internet, ale i adresata swoich wynalazków. Wspomniana na początku „Miss Bimbo” dostępna jest w Internecie, co powoduje, że trafi do szerszej grupy graczy. Skierowana jest do dziewczynek w wieku od 9 do 16 lat. Jej schemat przypomina konkurs piękności. Każdy gracz musi starać się, by jego Bimbo utrzymała właściwą wagę, jeśli lalka „przytyje” – musi zaaplikować jej tabletki odchudzające. Co zdumiewające, pośród licznych zadań stawianych na poszczególnych  etapach gry, jest pomoc w wyborze „niezbędnej” operacji plastycznej czy w razie problemów emocjonalnych „zaprowadzenie” Bimbo do psychiatry.

Zazwyczaj nałóg kojarzy się nam z konkretnymi używkami, jak alkohol czy nikotyna. Osoby uzależnione od gier komputerowych są przekonane, że  to tylko zabawa, że z łatwością mogę przestać grać. Jednak ten wirtualny świat niezauważalnie wciąga gracza i powoduje, że izoluje się on od swojego środowiska. Gry komputerowe nie tylko mogą wzmagać agresywne zachowania, ale i wypaczać rzeczywistość.  

 

Weronika Stachura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki