Logo Przewdonik Katolicki

Przeżywanie Wielkanocy

PK
Fot.

Jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy? Dla nas Wielki Post poprzez Słowo Boże i wyjątkowe liturgie tego okresu jest pomocą, żeby dzięki łasce zobaczyć, że nie potrafimy żyć dla Boga, ale żyjemy dla siebie, często raniąc innych, że jesteśmy niewolnikami konkretnych grzechów, które nas niszczą i że potrzebujemy ratunku Jezusa...

 

Jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy?

 

 

Dla nas Wielki Post poprzez Słowo Boże i wyjątkowe liturgie tego okresu jest pomocą, żeby dzięki łasce zobaczyć, że nie potrafimy żyć dla Boga, ale żyjemy dla siebie, często raniąc innych, że jesteśmy niewolnikami konkretnych grzechów, które nas niszczą i że potrzebujemy ratunku Jezusa Zmartwychwstałego. Uwierzyć w zmartwychwstanie, to przestać się bać o życie swoje i bliskich, by wszystko co nas spotyka, nabrało sensu.

Nasze starsze dzieci mają swoją wspólnotę. Młodsze - wraz z innymi dziećmi uczestniczą w spotkaniach, na których poznają historię stworzenia świata, powołania Abrahama, wyjścia z Egiptu.

Uczymy się tak organizować życie rodzinne, by wszystkie dni Triduum Paschalnego były czasem świątecznym.

W Wielki Czwartek, uczestnicząc ze wspólnotą parafialną w Eucharystii, dziękujemy Bogu za ten dar, a później na liturgii w naszej wspólnocie uczymy się, że wiara i miłość, to przede wszystkim służba.

W Wielki Piątek po liturgii w kościele, mamy możliwość osobistej adoracji Krzyża we wspólnocie. W nim znajdujemy odpowiedź na pytanie o sens cierpienia w naszym życiu. Krzyż pokazuje nam też miłość Boga do nas, którą czasem tak trudno zrozumieć i przyjąć.

 

Jak wygląda przeżywanie Wielkiej Soboty oraz Niedzieli Wielkanocnej?

 

Wielka Sobota to czuwanie przy Grobie Pańskim, święconka, ale przede wszystkim oczekiwanie na najważniejszy moment całego roku – liturgię Nocy Paschalnej. Jest to „noc inna od wszystkich nocy” jak śpiewają nasze dzieci. Nigdzie się nie spieszymy, trwamy razem na modlitwie – czuwając by doświadczyć przyjścia Pana. Jest Liturgia Światła, jest obfita Liturgia Słowa, jest czas na dialog z dziećmi, na ich pytania, na śpiewy. Bardzo ważnym elementem liturgii jest chrzest dzieci. Kulminacyjnym momentem jest Liturgia Eucharystii, której towarzyszy zawsze ogromna radość.

Bogactwo znaków powoduje, że całość trwa kilka godzin. Na koniec wraz z rodzinami i przyjaciółmi zasiadamy do uroczystego świątecznego śniadania.

 

Rozmawiał:

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki