Logo Przewdonik Katolicki

Mnisi zielarze

PK
Fot.

W ostatnią sobotę października w Klęce odbyła się wyjazdowa sesja naukowa zatytułowana Ziołolecznictwo i medycyna klasztorna. Współorganizatorem było przedsiębiorstwo Phytopharm Klęka SA. Serię wykładów naukowych rozpoczął benedyktyn o. Karol Meissner OSB. Zwrócił on szczególną uwagę na etyczne aspekty związane z ziołolecznictwem. Zauważył też istniejący...

W ostatnią sobotę października w Klęce odbyła się wyjazdowa sesja naukowa zatytułowana „Ziołolecznictwo i medycyna klasztorna”. Współorganizatorem było przedsiębiorstwo Phytopharm Klęka SA.

Serię wykładów naukowych rozpoczął benedyktyn o. Karol Meissner OSB. Zwrócił on szczególną uwagę na etyczne aspekty związane z ziołolecznictwem. Zauważył też istniejący konflikt między lekarzem a chorym. – Chory chce natychmiast wyzdrowieć, natomiast lekarz mówi, iż leczenie wymaga czasu. To zasadniczy konflikt w relacji lekarz-pacjent – mówił zakonnik. Z kolei o tradycji ziołolecznictwa klasztornego na przykładzie zakonu bonifratrów mówił przedstawiciel tego zgromadzenia o. Gerard Zygmunt. Jerzy Jambor z Polskiego Komitetu Zielarskiego i Phytopharmu Klęka SA przedstawił historię medycyny i farmacji w kontekście ziołolecznictwa klasztornego. Jako ostatnia głos zabrała Anita Magowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W wykładzie pt. „Misyjna posługa lecznicza zgromadzeń zakonnych w Afryce w XX wieku” przedstawiła m.in. działalność polskich misjonarzy na Czarnym Lądzie.

Naukowe dysputy zakończyły się w kościele pw. Świętej Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą. – Społeczeństwo, w którym żyjemy, naznaczone jest wielkim postępem. Jednak mimo rozwoju nauki ból pozostaje. Pozostają choroby, cierpienie fizyczne i moralne. W całym tym dobrobycie istnieje niebezpieczeństwo usunięcia człowieka, który cierpi – mówił w kazaniu o. Gerard Zygmunt. – Niech nam wszystkim starczy miłości, dobroci i wiary, bo nikt przecież nie żyje tylko dla siebie – zakończył kaznodzieja, kierując te słowa do zgromadzonych medyków i zielarzy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki