Logo Przewdonik Katolicki

Dokument z Aparecida

ks. Robert Domina
Fot.

Takim tytułem opatrzono wydany w ostatnich dniach dokument Konferencji Episkopatu Brazylii CNBB, związany z zakończoną przed kilkoma miesiącami pielgrzymką Benedykta XVI do ziemi brazylijskiej. Wiele się jeszcze mówi na temat wizyty papieskiej oraz nauk głoszonych przez głowę Kościoła w tym najliczniejszym katolickim kraju świata, a po wydaniu dokumentu będzie się jeszcze częściej...

Takim tytułem opatrzono wydany w ostatnich dniach dokument Konferencji Episkopatu Brazylii CNBB, związany z zakończoną przed kilkoma miesiącami pielgrzymką Benedykta XVI do ziemi brazylijskiej. Wiele się jeszcze mówi na temat wizyty papieskiej oraz nauk głoszonych przez głowę Kościoła w tym najliczniejszym katolickim kraju świata, a po wydaniu dokumentu „będzie się jeszcze częściej wracało do nauki Ojca Świętego” – jak czytamy w wystosowanym do wiernych komunikacie CNBB.

Dokument stanowiący podsumowanie pielgrzymki, mimo że jest adresowany przede wszystkim do duchowieństwa, spotyka się z wielkim zainteresowaniem świeckich. Trzeba dodać, że Brazylia jest krajem, w którym świeccy są bardzo zaangażowani w życie Kościoła i odgrywają w nim ważną rolę. To właśnie tutaj – jak chyba nigdzie na świecie – od posługi odpowiednio przygotowanych świeckich zależy bardzo dużo. Bowiem Brazylia to kraj misyjny i jest wiele jeszcze takich miejsc, do których kapłan dociera z posługą raz na kilka tygodni, a nierzadko raz na kilka miesięcy.

To zapewne częściowo tłumaczy wielkie zainteresowanie świeckich nowo opublikowanym dokumentem. Jest już nawet przygotowana oficjalna część pisma przeznaczona dla osób świeckich, która zawiera bardziej wskazania niż rady. Jest on adresowany nie tylko do kapłanów pracujących na brazylijskiej ziemi, ale także do katolików wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, stąd przetłumaczono go na kilka języków i jest dostępny w całej Ameryce Południowej.

Dokument zawiera wskazania na najbliższe piętnaście lat. Mają one charakter wytycznych, które odnoszą się do życia Kościoła i przez ten najbliższy czas będą kształtować życie wspólnoty tworzonej przez miejscowe episkopaty. Składa się z trzech części, które podejmują zagadnienia życia we współczesnym świecie, odnoszą się do Mszy św., roli Maryi, Matki Kościoła, życia misjonarzy jako uczniów Jezusa Chrystusa i – w ostatniej części – można znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest Jezus dla człowieka we współczesnej rzeczywistości.

Dokument stanowi podsumowanie V Konferencji Generalnej Biskupów Ameryki Łacińskiej i Wysp Karaibskich, która odbyła się w duchowej stolicy Brazylii, w Aparecida, w dniach 13-31 maja 2007 roku. Uczestnikiem spotkania był przybyły wówczas z pielgrzymką do Brazylii Ojciec Święty Benedykt XVI, który opatrzył dokument wstępem i własnym komentarzem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki