Logo Przewdonik Katolicki

Długi epilog wielkiej wojny

PK
Fot.

Żołnierze wyklęci, bojownicy polskiego podziemia, dla których walka zbrojna o niepodległość nie zakończyła się w roku 1945, będą jednymi z bohaterów tegorocznego IX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej (program tegoż zamieszczamy poniżej) o ich trudnych i złożonych losach przeczytamy również w najświeższej publikacji wydanej wspólną inicjatywą...

„Żołnierze wyklęci”, bojownicy polskiego podziemia, dla których walka zbrojna o niepodległość nie zakończyła się w roku 1945, będą jednymi z bohaterów tegorocznego IX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej (program tegoż zamieszczamy poniżej) – o ich trudnych i złożonych losach przeczytamy również w najświeższej publikacji wydanej wspólną inicjatywą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i bydgoskiego Muzeum Wolności i Solidarności.

Książka „Opór społeczny i konspiracja w województwie pomorskim (bydgoskim) w latach 1945-1956” to zbiór studiów pod redakcją Tomasza Chincińskiego i Zbigniewa Karpusa. Pozycja cenna z pewnością dla naukowców historyków, ale nie tylko; entuzjaści historii, lokalni patrioci, uczniowie i studenci znajdą tu wiele interesujących wątków. Są i miejsca poświęcone Kościołowi, postawie katolików wobec rzeczywistości stalinizmu, bierutowszczyzny (rozdział poświęcony biskupowi włocławskiemu Karolowi Mieczysławowi Radomskiemu, wzmianki dotyczące Związkowi Katolickiej Młodzieży Podziemnej „Warta”, inne tropy).

Pokolenie oporu
Losy antykomunistycznego oporu to dramatyczne losy szeregu naszych małych ojczyzn. Więcbork, Sępólno Krajeńskie, Liszkowo i inne miejscowości stanowiły scenerię wydarzeń przepełnionych dramaturgią. Zasadzki, obławy, potyczki, pościgi, wyroki… Pod warstwą naukowej faktografii kryją się najtrudniejsze dylematy i wybory okupacyjnego pokolenia Polaków, których nadzieje zostały zawiedzione dyktatem jałtańskim: Dać się rozbroić? Pozostać w lesie? Kiedy kończy się obowiązek, przysięga? Jak długo można być niezłomnym?

Bój o Polskę nie zakończył się w roku 1945. Trwał, toczył się także w bliskich nam okolicach. O tym trzeba nam wiedzieć i pamiętać. Także dzięki książkom podobnym do prezentowanego zbioru.

Zainteresowanych publikacją zachęcamy do kontaktu z redakcją.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki